gobus.pl

portal o motoryzacji

deflektor na samochód
Motoryzacja

4 przyczyny zainstalować deflektor na samochód

Czy potrzebne dla samochodu takie akcesorium, jako deflektor — to pytanie często jest stawiane przez miłośników samochodów, którzy chcą ulepszyć wygląd swojej bryki, jednak przy tym chcą otrzymać nie tylko estetyczne, ale i praktyczne skutki w wyniku przeprowadzonego tuningu.

Czy potrzebne dla samochodu takie akcesorium, jako deflektor — to pytanie często jest stawiane przez miłośników samochodów, którzy chcą ulepszyć wygląd swojej bryki, jednak przy tym chcą otrzymać nie tylko estetyczne, ale i praktyczne skutki w wyniku przeprowadzonego tuningu.

Był czas, kiedy owiewki (inna wersja nazwy — spoiler) przeznaczone były tylko do samochodów sportowych, ale dzisiaj sytuacja zmieniła się w sposób radykalny. Dzisiaj instalacja spoilerów jest dostępna dla każdego, i nie tylko w celu osiągnięcia eleganckiego wyglądu, ale i dla otrzymania całkiem konkretnych zalet, wymienianiu których właśnie został poświęcony ten artykuł, przygotowany przez specjalistów Sklepu Internetowego Akcesoriów Samochodowych https://www.autobrat.pl/.

Obniżenie oporu czołowego

Zmniejszenie oporu czołowego, do podołania którego jest zmuszony poruszający się na wielkich szybkościach samochód, pozostaje skomplikowanym zadaniem aerodynamicznym. Jego rozwiązanie częściowo leży w płaszczyźnie optymalizacji opływu karoserii, jednak daleko nie wszystkie marki samochodów znalazły “złoty środek” w tej kwestii.

Tymczasem, jeśli pojazd w sposób płynny przecina przepływ powietrza i nie przeszkadza jego ponownemu połączeniu, to zezwala zmniejszyć zużycie paliwa o 5-15%, a także zwiększyć maksymalną prędkość, którą samochód może osiągnąć. Poza tym, osiąga się dobra opływowość, polepsza się ogólną zwinność auta od czego w swój kolej zależą komfortowość i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Zwiększenie siły docisku

Niektóre owiewka działają jako “antyskrzydło”, stwarzając strefę powietrza rozrzedzonego pod spodem samochodu i zwiększają moc przyczepności opon do pokrycia drogowego. Wysokie znaczenia siły docisku wpływają na zwinność pojazdu i jego stabilność na drodze,  zmniejszając ryzyko tego, że w jakimś momencie kierowca straci kontrolę nad pojazdem i dojdzie do wypadku.

Oprócz tego, od siły docisku zależy szybkość przyśpieszenia samochodu i, co jest najgłówniejsze, jego inercyjność podczas hamowania.

deflektor na samochód

Zmniejszenie poziomu hałasu zewnętrznego

Prawidłowo dobrane owiewki zmniejszają tło hałasowe, które powstaje podczas ruchu samochodu na wysokich szybkościach. To nie tylko pozwala kierowcy spokojnie komunikować się z pasażerami lub słuchać muzyki o umiarkowanym poziomie głośności, ale i zmniejsza tak zwane “zmęczenie hałasowe”, które niewątpliwie powstaje  wskutek tego, że człowiek przez długi okres czasu zostaje poddany wpływowi mocnego hałasu i które okazuje mocny wpływ na poziom  jego uwagi.

Czystość szyb

Niektóre rodzaje owiewek działają na zasadzie tylnego błotnika rowerowego — one nie zezwalają wylatującym spod kół samochodu kroplom trafiać na szyby. Na aerodynamikę to nie wpływa, ale znacznie zmniejsza koszty na usługi myjni samochodowych.

Na zakończenie — jak wybrać owiewkę

Wybór pasującego spoilera zależy od szczegółów konstrukcji karoserii pojazdu. To zadanie wymaga wiedzy specjalnej i nie może być wykonywana “na oko”, ponieważ przy nieprawidłowym doborze owiewki samochód staje się mniej zwrotnym, co jest kategorycznie nieprzepuszczalnym.

Właśnie dlatego wybór owiewki należy powierzyć specjaliście, ponieważ tak w każdym wypadku będzie znacznie szybsze, bardziej niezawodnie i bezpiecznie.