Strona główna
Mężczyzna
Tutaj jesteś

Alkomat elektrochemiczny vs. alkomat półprzewodnikowy – który wybrać?

Mężczyzna Data publikacji - 8 kwietnia 2023 Autor - Redakcja gobus.pl
Alkomat elektrochemiczny


Wybierając alkomat, warto zapoznać się z jego dostępnymi rodzajami. W sprzedaży spotkać można dwie popularne wersje tych urządzeń, czyli modele elektrochemiczne i półprzewodnikowe. Czym różnią się od siebie oba sprzęty i w który z nich warto zainwestować?

Czym różni się alkomat elektrochemiczny od półprzewodnikowego?

Alkomat wyposażony w sensor elektrochemiczny różni się od modelu z sensorem półprzewodnikowym przede wszystkim:

  • czułością

To od czułości danego urządzenia zależy rozdzielczość wskazań alkomatu. Oczywiście, im czulszy jest sensor, tym można uzyskać większą rozdzielczość wskazań. Uznaje się, że modele elektrochemiczne są czulsze od półprzewodnikowych. Te pierwsze prezentują wyniki pomiarów z dokładnością nawet do tysięcznych części promila, natomiast półprzewodnikowe maksymalnie do setnych części.

  • dokładnością

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym przewyższają te półprzewodnikowe, także pod kątem dokładności. Tanie modele półprzewodnikowe obarczone są nawet 20% błędem, a w przypadku droższych sprzętów jest to 5%. Alkomaty elektrochemiczne do użytku profesjonalnego wyróżniają się niewielkim błędem pomiaru, wynoszącym ok. 0,02 mg/l.

  • stabilnością

Im mniejsza stabilność sensora, tym częściej należy go kalibrować. Pod tym względem modele elektrochemiczne, także są lepsze. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych kalibracja okazuje się niezbędna raz na sześć miesięcy albo 200 pomiarów, ale często już wcześniej okazują się niestabilne. Alkomaty elektrochemiczne kalibruje się co 6-18 miesięcy albo co 500 pomiarów, a nawet rzadziej.

  • żywotność

Modele półprzewodnikowe można kalibrować co najwyżej 2-3 razy. Niestety w niektórych produktach wymiana sensora okazuje się niemożliwa. Urządzenia elektrochemiczne są o wiele trwalsze, a żywotność sensora w takich modelach wynosi 100-150 tysięcy pomiarów.

  • ceną

Alkomaty półprzewodnikowe są tańsze od profesjonalnych modeli elektrochemicznych. Warto jednak pamiętać, że to te drugie są trwalsze i dają bardziej precyzyjne wyniki.

Jaki alkomat wybrać- półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

Wybór zależy głównie od sposobu jego zastosowania i naszych indywidualnych wymagań. Alkomat półprzewodnikowy jest dosyć tani. Cechuje się mniejszą stabilnością i należy go częściej kalibrować. Do użytku profesjonalnego, jak i domowego sprawdzi się lepiej model elektrochemiczny. Warto po niego sięgnąć, gdyż w końcu najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowcy oraz wszystkich uczestników ruchu. Produkt elektrochemiczny jest droższy, ale też czulszy, dokładniejszy i trwalszy.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?