gobus.pl

portal o motoryzacji

busy
Motoryzacja

Busy czyli jak dojechać z miejsca na miejsce

Codziennie na drogach samochody i wiele innych środków transportu przemieszcza się z miejsca na miejsce. Priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo. Niestety, w praktyce bywa różnie. Warto zwrócić uwagę na to, jakie pojazdy poruszają się każdego dnia po drogach.

Autobusem czy busem

Jeśli chodzi o transport międzynarodowy bardzo popularne są autobusy i busy. Oczywiście wszystko zależy od określonej trasy. Są też takie trasy, gdzie najpopularniejszym środkiem transportu jest samolot i jest to absolutnie uzasadnione na przykład ze względów ekonomicznych a także ze względu na czas. Są też takie trasy, gdzie najbardziej rozsądnym wyborem jest kolej. To właśnie kolej jest tam najtańszym i najlepszym środkiem transportu. Wybór najlepszego środka transportu jeśli chodzi o logistykę, to temat na wiele prac naukowych. Można rozpatrywać te wybory naprawdę w wielu kryteriach. Nawet eksperci mogą mieć różne zdanie na ten temat. Jeżeli jednak trzeba dotrzeć z jednego miasta do drugiego, często wybiera się po prostu bus. Jest to też fajna forma transportu dla ludzi, a nie tylko dla kierowcy. Firmy transportowe często oferują transporty busem zamiast wielkim autokarem. Ma to oczywiście swoje ekonomiczne uzasadnienie. Do busa mieści się mniej ludzi niż do wielkiego autokaru. Jednak taki bus generuje mniej kosztów. A obłożenie autokaru nie zawsze było pełne. Wszystkie decyzje muszą mieć swoje ekonomiczne i nie tylko ekonomiczne uzasadnienie.

Wyruszyć w drogę

Busy są bardzo popularne zarówno na trasach krajowych, jak i na trasach zagranicznych. Bardzo często można spotkać się z ofertą przejazdu busem na przykład do Niemiec, Holandii i do innych krajów Europy. Bardzo popularna forma podróżowania w ten sposób to podróże do pracy. Ludzie, którzy pracują za granicą, cyklicznie jeżdżą busami do Polski i z powrotem do swojej pracy. W ten sposób mogą tanio wrócić do domu odwiedzić swoją rodzinę i znowu pojechać do pracy. Podróże busami to ekonomiczna forma podróżowania. Można powiedzieć, że samolot byłby szybszy. Z drugiej jednak strony na lotnisku traci się mnóstwo czasu na odprawę i inne formalności. Czasami zatem prościej, szybciej i taniej wsiąść do busa i wyruszyć w drogę.

Bezpieczeństwo na drodze

Priorytetem na drodze zawsze powinno być bezpieczeństwo. Powinno to być najważniejsze dla każdego kierowcy. Oczywiście każdej firmie transportowej przyświeca cel ekonomiczny. Jest to najważniejszy cel prowadzenia każdej działalności gospodarczej. Czasami powoduje to konflikt z celem takim jakim jest bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów, i innych uczestników ruchu drogowego. Czasami pojawia się pokusa, aby jechać szybciej w obawie przed ewentualnymi karami za spóźnienie. Trzeba jednak tak negocjować swoje umowy, aby móc zawsze postawić na bezpieczeństwo jako priorytet. W logistyce wszystko powinno być na czas. Nie szybciej i nie później. Na drodze jednak nie wszystko da się zaplanować. Dlatego też trudno znaleźć winnych, dlaczego przejazd się opóźnił. A tak czasami się zdarza.