gobus.pl

portal o motoryzacji

czesci aso
Porady

Części aso czy zamienniki – które wybrać?

Samochód tak samo jak i każda inna maszyna, od czasu do czasu wymaga przeprowadzania pewnych napraw. W odróżnieniu jednak od pralki, czy też telewizora, na rynku istnieje ogromna ilość części zarówno tych oryginalnych, jak i tych nieposiadających oznaczenia producenta auta. Zasadne zatem staje się pytanie, czy lepiej wybierać do swojego samochodu czesci aso, czy też może lepiej kupować zamienniki tych części? Czym się one od siebie różnią?

Charakterystyka części aso

Jak każdy kierowca doskonale wie, kupując nowy samochód, wykonany jest on tylko i wyłącznie na oryginalnych częściach danego producenta. Gwarantuje to, że jest on możliwie jak najlepszej jakości, oraz trwałości. Dzięki temu, że w razie naprawy kupuje się ponownie jedynie oryginalne części, liczyć można na to, że po pierwsze będą one bardzo dobrze współpracowały z pozostałymi częściami, a po drugie i najważniejsze, że ich trwałość będzie taka sama, jak części którą się wymienia.
Sama jakość wykonania to nie wszystko, ponieważ kupując taki oryginalne produkty, ma się pewność, że dostaje się na nie gwarancje producenta, a także nie traci się gwarancji na całe auto, jeśli jeszcze taka obowiązuje.
Niestety dużą wadą takich oryginalnych produktów jest rzecz jasna ich wysoka cena. Często takie podzespoły z logo producenta samochodu są nawet czterokrotnie droższe niż te, które sprzedawane są jako zamienniki. Różnica jest więc w tym wypadku znaczna.

Charakterystyka zamienników

Zamienniki to te części, które nie posiadają na sobie logo producenta auta. Czy oznacza to, że nie nadają się one do niczego? Wręcz przeciwnie, ponieważ choć nie są one opatrzone odpowiednim oznaczeniem, to jednak bardzo często zdarza się tak, że produkowane są przez tę samą firmę, a nawet przez tę samą fabrykę i maszynę. Czy oznacza to, że można je brać w ciemno? Tym bardziej że przecież są tak tanie? Nie do końca, ponieważ z jakością bywa różnie. Kupując części oryginalne, ma się pewność, że zawsze będą one odpowiednio dobre. W przypadku zamienników takiej pewności nie ma i w zależności od tego, kto je wyprodukował, mogą się one bardzo skrajnie różnić jakością. Jedna część będzie pracowała identycznie do oryginalnej, podczs gdy taka sama, lecz innego producenta nie wytrzyma nawet połowy tego czasu. Oczywiście wyznacznikiem może tu być cena, lecz nie zawsze tak jest.
Z jakiego powodu kierowcy wybierają takie części? Przede wszystkim z uwagi na ich niską cenę, która bywa wielokrotnie niższa, lecz również z powodu bardzo dużej dostępności takich części. Na oryginalne trzeba często czekać nawet kilka tygodni, podczas gdy te zamienne są dostępne właściwie od ręki.

Które części wybrać?

Na koniec pozostaje pytanie, które części lepiej wybrać? Czy część aso będzie zawsze lepsza od tej bez loga, czyli zamiennika? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli posiada się auto na gwarancji, lepiej używać części oryginalnych z uwagi na utratę gwarancji. Jeśli jednak posiada się samochód kilku,lub nawet kilkunastoletni, warto się poważnie zastanowić nad tym, czy faktyczne potrzebuje się np. sprzęgła kosztującego trzy razy więcej, niż zamiennik.