gobus.pl

portal o motoryzacji

samochód elektryczny
Motoryzacja

Czy samochód elektryczny ma jakieś wady?

Na polskich drogach można już dostrzec samochód elektryczny. Jednak spora cena takiego pojazdu i mała dostępność stacji ładowania sprawia, że używany jest on głównie w firmach (jako flota). W prywatnych garażach nadal więc dominują typowe auta na benzynę.

Zalety samochodów elektrycznych

To jednak kwestia czasu, kiedy pojazd z napędem elektrycznym będzie szeroko dostępny dla przeciętnego Kowalskiego. Dlaczego warto będzie go kupić? Odpowiedź jest tutaj oczywista. Ze względu na bardzo widoczne zalety. Pierwszą jest chociażby fakt, że nie ma mowy o emitowaniu spalin, a co za tym idzie, zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Kwestia ekologiczna to jedno, ale kolejnym plusem jest to, że ładując samochód elektryczny, zmniejszają się same koszty eksploatacji w porównaniu do zwykłych, klasycznych silników.

samochód elektryczny

Wady samochodów elektrycznych

Niestety, pojazd taki ma także wady. Nie tylko chodzi o obecną, wysoką cenę nawet najmniejszego modelu. Do niej należy przecież doliczyć wydatek związany z nabyciem stacji ładującej. Kolejnym minusem, który szczególnie przedstawiają w dyskusjach przeciwnicy napędu elektrycznego, jest sam zasięg pojazdów. Jeżeli właściciel samochodu będzie chciał wybrać się na daleką wycieczkę ze swoją rodziną, to pojawią się problemy. Musi pamiętać o częstych postojach i ładowaniu. Nie dość, że nie jest to wygodne i komfortowe rozwiązanie, to jeszcze takich punktów po drodze nie jest zbyt dużo. Chyba że w planach ma się tylko jeżdżenie w okolicach własnego domu – do pracy w tym samym mieście. Kilka kilometrów w jedną i drugą stronę. Wtedy wystarczy domowa ładowarka.

car-line.org.pl