Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym kierować się wybierając łuk myśliwski?

Lifestyle Data publikacji - 1 marca 2022 Autor - Redakcja gobus.pl
łuk myśliwski

W dzisiejszych łuki myśliwskie wykorzystywane są przede wszystkim podczas różnego rodzaju zawodów sportowych, łuczniczych. Często taki łuk służy także do rekreacyjnego strzelania do tarczy. Co jednak ważne, na rynku dostępne są różne modele łuków myśliwskich. Czym kierować się przy wyborze tego konkretnego?

Charakterystyka łuku myśliwskiego

Łuk myśliwski to najczęściej łuk bloczkowy. Wyposażony jest on jednak w dodatkowe funkcje, które podnoszą komfort jego użytkowania. Jedną z takich funkcji jest wyprofilowana półka pod strzałę. To, co dodatkowo charakteryzuje taki łuk, to możliwość dłuższego trzymania cięciwy, a także mocniejsza siła naciągu.

Jak wybrać łuk myśliwski?

Tego rodzaju łuk zawsze dobierany powinien być pod kątem umiejętności strzelca. Osobom początkującym zaleca się wybór typowego łuki bloczkowego. Nieco bardziej doświadczeni strzelcy wybrać mogą klasyczny łuk myśliwski. Jednak wybierając konkretny model, uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Jednym z nich jest wzrost użytkownika. Przykładowo, osoba o wzroście 175 cm, wybrać powinna łuk o długości 70 cm. Innym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając łuk myśliwski, jest siła naciągu. Im moc naciągu jest większa, tym mocniej uderza strzała. Ważne jest to, aby osoby początkujące wybrały łuk o mniejszej mocy naciągu. Dopiero wraz ze wzrostem doświadczenia sięgać można po łuki z większą mocą naciągu. Innymi słowy, osoba początkująca sięgnąć powinna po łuk, którego maksymalna silna naciągu nie jest większa niż 25 funtów. Nieco bardziej zaawansowani strzelcy mogą sobie pozwolić na sprzęt bardziej wymagający. Mowa tu o klasycznych łukach myśliwskich wykonanych z bardzo dobrej jakości drewna. Takie łuki cechują się znakomitymi parametrami technicznymi.

Kiedy zdecydować się na łuk myśliwski?

Łuki myśliwskie to dość zaawansowany sprzęt strzelecki. Dlatego warto po niego sięgnąć dopiero wówczas kiedy nabierze się już nieco wprawy i doświadczenia. Dobrym rozwiązaniem jest również to, aby w momencie, kiedy zaczyna się swoją przygodę z łukiem myśliwskim robić to pod okiem instruktora na strzelnicy. W znaczący sposób podniesie to poziom bezpieczeństwa. Pamiętać bowiem trzeba, że to właśnie bezpieczeństwo w strzelectwie jest najważniejsze. Dodatkowo istotne jest, aby łuk był odpowiednio dopasowany. Wybór konkretnego modelu nie powinien być zatem przypadkowy. Dobrym pomysłem może być wypróbowanie kilku modeli łuków myśliwskich i dopiero po tym wybór tego konkretnego. Dzięki temu będzie się miało pewność, że łuk spełni indywidualne oczekiwania.

Artykuł sponsorowany

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?