gobus.pl

portal o motoryzacji

enduro a cross
Lifestyle

Enduro, a Cross Czym się różnią?

Wielbiciele jazdy wyczynowej, już na samym początku swojej drogi, stają przed trudnym wyborem. Lepszy byłby Cross, czy może lepiej zdecydować się na Enduro? Pytanie to, choć wydaje się nie posiadać odpowiedzi, jest dość proste, jeśli motocyklista zna swoje potrzeby.

Jak wybrać

Nawet przeszukując fora wzdłuż i wszerz, żaden ze wpisów nie odpowie przyszłemu motocykliście na pytanie odpowiednio. Trudno też kierować się wywodami niektórych użytkowników, którzy mówią, że jeden jest lepszy od drugiego, bo tak, bo ja tak uważam. Decyzja, który z typów motocykla wybrać, powinna być całkowicie uzależniona od preferowanego stylu jazdy. Choć oba typu poradzą sobie zarówno na torze, jak i na szosie czy asfalcie, tak jeden lepiej zachowa się konkretnych warunkach od drugiego.

Gdzie sprawdzi się Cross

Ten typ motocykla jest wyraźnie lżejszy od swojego konkurenta. Nie bez powodu. Stworzony został do jazdy na torze, w trudnych warunkach oraz do wykonywania skomplikowanych akrobacji. Z tego powodu porównując motocykl typu Cross do Enduro, o tej samej pojemności, pierwszy będzie lżejszy średnio o 10 kilogramów. Utrata wagi została jednak okupiona pewnymi ustępstwami. Standardowo Crossy nie spełniają wymogów homologacji. Oznacza to, że nie posiadają lusterek, kierunkowskazu, ani ich tłumiki nie są odpowiednio wyciszone. Skutkuje to brakiem możliwości poruszania się typ motocyklem po mieście, ulicach. Oznacza to, że żeby dostać się na teren, po którym Crossem można jeździć, trzeba zaopatrzyć się w przyczepkę, która go tam dowiezie, a to są kolejne koszty. Są to wady Crossów, ale przestają mieć znaczenie, gdy już znajdzie się w miejscu docelowym i rozpocznie się jazdę. W tej sytuacji Enduro nie umywa się do możliwości, jakie zapewnia ten typ motocykla.

Gdzie sprawdzi się Enduro

Enduro to już bardziej wielofunkcyjny motocykl. Jako że spełnia wymogi homologacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poruszać się nim w mieście i po ulicach. Dzięki temu pojawia się możliwość bardziej zróżnicowanej jazdy. Poradzi sobie również na torze, jak i na bardziej wymagającym terenie, jednak nie tak dobrze, jak Cross, choć to zależy jeszcze od rodzaju Enduro. Istnieją takie konstrukcje, które mocno przypominają Crossy, przejadą po torze, lesie niemal tak dobrze jak one. Zapewniają również dużo większy komfort jazdy. Wielokilometrowe wycieczki nie będą, w przeciwieństwie do Crossów, problemem. Dużo lepiej poradzą sobie również, gdy zachodzi potrzeba długiej jazdy na wysokich obrotach. Ich napęd, w odróżnieniu od Crossów, które lepiej radzą sobie przy częstej zmianie biegów, został przystosowany do takich sytuacji.

Co wybrać?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wcześniej określić swoje potrzeby. Wybierając między Enduro a Cross, trzeba mieć na uwadze, że obie maszyny zostały stworzone do nieco innych celów. Po uświadomieniu sobie tego, poszukując motocykla, który zapewni jak największą uniwersalność i pozwoli na jazdę, w każdych warunkach, wybór padnie na Enduro. Jeśli jednak ma pozwolić na szaloną jazdę na torze czy w lesie, odpowiedzią będzie Cross.