Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jak wybrać dobry bagażnik na dach?

Motoryzacja Data publikacji - 17 lipca 2021 Autor - Redakcja gobus.pl
bagażnik na dach

Planując wakacyjny wyjazd, zależy nam na maksymalnej niezależności. To właśnie dlatego coraz częściej podróż własnym samochodem stawiamy wyżej niż wycieczkę z biurem podróży. Z tego też powodu samochód z bagażnikiem dachowym wydaje nam się bardziej atrakcyjny niż auto pozbawione tego udogodnienia. Nie każdy bagażnik na dach wydaje się jednak tak samo atrakcyjny, przed jego zakupem warto więc zastanowić się nad tym, jakie cechy powinien spełniać. Przestrzegając kilku zasad możemy mieć pewność, że osiągniemy satysfakcjonujący efekt końcowy.
Bagażniki dachowe przeważnie są mocowane na specjalnej podstawie znanej też jako belki. Te z kolei, w zależności od modelu auta, mogą być wykonane tak z aluminium, jak i ze stali. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, jakie rozwiązanie wybrać, w pierwszej kolejności zbierzmy podstawowe informacje na temat samochodu. Pomocna okaże się wiedza na temat marki i modelu, roku produkcji, a przede wszystkim – typu nadwozia. Nie każdy bagażnik można założyć w każdym typie samochodu. Jeśli więc najpierw dokonamy zakupu, a dopiero potem zaczniemy zastanawiać się nad parametrami, może się okazać, że w niedalekiej przyszłości będziemy koncentrować się przede wszystkim na poszukiwaniu kupca bagażnika na jednym z portali aukcyjnych.

bagażnik na dach

Montaż i wymiary bagażnika na dach

Gdy już wiemy, na jakie rozwiązanie możemy się zdecydować, nadchodzi czas na zapoznanie się z indywidualną specyfikacją poszczególnych rozwiązań. Ta opisuje parametry takie, jak choćby maksymalna ładowność. Inne bagażniki wybiera się wówczas, gdy planuje się długie wyjazdy, a inne wtedy, gdy trasa nie jest długa, a my mamy niewielkie potrzeby. Pojemność bagażników, o której informują nas ich producenci, jest wyrażona w litrach. Zwykle możemy jednak znaleźć także dane na temat największej dopuszczalnej masy bagażu i te wyrażone są w kilogramach.
Sam boks dachowy również musi charakteryzować się określonymi wymiarami, aby nie stanowił zagrożenia zarówno dla nas, jak i dla innych użytkowników ruchu drogowego. Tu sprawdza się zresztą doskonale zasada mówiąca o tym, że im mniejszy jest nasz samochód, tym bardziej istotne wydają się być omawiane tu wymiary. Zbyt duży bagażnik na dach zwykle wystaje poza obrys samochodu, utrudnia jazdę, a nawet może powodować realne zagrożenie mandatem. Jeśli podczas wyboru mamy wątpliwości, co do tego, czy parametry są odpowiednie, nie podejmujmy decyzji samodzielnie zwłaszcza, jeśli mamy możliwość skonsultowania jej ze specjalistami. Ich doświadczenie z pewnością ułatwi nam wybór i zwiększy satysfakcję z zakupu.

autosezam.pl

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?