gobus.pl

portal o motoryzacji

kurtka motocyklowa turystyczna
Mężczyzna

Jaka kurtka motocyklowa turystyczna?

Każdy motocyklista zadaję sobie lub powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, z jakim wiąże się jazda motocyklem. Jeden niefortunny upadek i można skończyć naprawdę źle. Dlatego też producenci oferują rozmaite modele ubioru ochronnego, w tym między innymi bardzo ważne kurtki motocyklowe. Którą z nich jednak wybrać, gdy marzą się długie wypady trwające kilka lub kilkanaście dni?

Kurtki turystyczne

W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie tego typu ubioru, który pozwoli bezpiecznie i bez dyskomfortu przesiedzieć na motocyklu wiele godzin, powstały kurtki turystyczne. Ten typ poza chronieniem zapewnia również jak największą wygodę jazdy. Każdy, kto spędził w trasie kilka godzin, wie jakim utrapieniem potrafi być złe odzienie. Brak podpinki, wentylacji, wodoodporności może zmienić miłą przejażdżkę w koszmar. Dlatego też kurtki turystyczne zostały tak zaprojektowane, żeby wszystkim tym bolączkom móc powiedzieć precz i niczym nieskrępowany cieszyć się z jazdy.

Czym wyróżnia się kurtka motocyklowa turystyczna

Najważniejszymi cechami, jakie ten typ kurtki charakteryzują, są jej wygoda oraz komfort. Nie posiadają równie solidnych ochraniaczy, co ubiór sportowy, ale też nie są one potrzebne. Zostały stworzone z myślą o ludziach, którzy w spokojnym, jednostajnym tempie poruszają się po drogach, przy okazji podziwiając okolice. Nie ma tu mowy o szalonych zakrętach, a więc ryzyko jest też mniejsze. Dlatego wszystkie zbędne, krępujące ruchy elementy zostały wyrzucone.

Tego typu kurtki wyposażone są przeważnie w podpinkę. Jest to dodatkowa warstwa materiału, którą w razie potrzeby, to znaczy, gdy temperatura wzrośnie, można odpiąć. Posiadają również świetną wentylację. Jest to niezbędne, szczególnie gdy mówimy o kurtce, którą nosi się bez przerwy wiele godzin. Wypadałoby, żeby nie ugotowała swojego nosiciela. Natomiast rozpinanie jej w żadnym wypadku nie skończy się dobrze. Przewianie i choroba jest w zasadzie gwarantowana. Z reguły są też wodoodporne. I jest to jedna z większych zalet. Wyziębienie organizmu, choć z pozoru może się wydawać tylko nieprzyjemną dolegliwością, może się skończyć naprawdę źle, a przemoczona kurtka, w żaden sposób nie ochroni odsłoniętego motocyklisty od wiatru i deszczu.

Kurtki motocyklowe to również pewien wybór. Mianowicie decyzja, z jakiego materiału kurtka miałaby się składać. Na rynku królują dwie odmiany kurtki ze skóry oraz z tekstyliów. Skórzane poza wyglądem i klimatem, który pociąga wiele osób, zapewniają też większe bezpieczeństwo. Skóra dużo lepiej znosi obtarcia. Sprawdzi się więc lepiej podczas upadku. Niestety, w przeciwieństwie do kurtek tekstylnych, wentylacja w nich pozostawia wiele do życzenia. Przepuszczają powietrze i nikt się w niej nie ugotuje, ale upały w niej mogą być nieprzyjemne. Tekstylne natomiast radzą sobie w tej dziedzinie dużo lepiej. Lepiej też radzą sobie jeśli chodzi o ochronę przed wilgocią. Popularnością cieszą się kurtki tekstylne ze wstawkami skórzanymi. Jest to świetny kompromis między bezpieczeństwem a wygodą.