gobus.pl

portal o motoryzacji

jakiego quada kupić
Motoryzacja

Jaki quad będzie odpowiedni?

Z pewnością każdy, kto zaczyna się interesować czterokołowcami w pewnym momencie zadaje sobie pytanie, jakiego quada kupić. W przypadku, gdy nigdy nie mieliśmy styczności z tymi pojazdami mechanicznymi podjęcie odpowiedniej decyzji nie będzie tak łatwym wyborem jak mogłoby się nam wydawać. 

Co to jest quad?

Na samym początku warto wyjaśnić sobie co to jest tak właściwie quad. Krótko mówiąc jest to pojazd czterokołowy, przeznaczony głównie do sportu oraz rekreacji. Pojazd ten jest pozbawiony kabiny oraz napędzany jest silnikiem spalinowym bądź elektrycznym. Przystosowany jest do jazdy w trudnym terenie. Można porównać go do motocykla crossowego, z tym że jest na czterech kołach. 

Wybór odpowiedniego quada

Warto poświęcić trochę czasu i przeanalizować swój wybór, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, ponieważ później możemy żałować. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie możliwości, wtedy będziemy mieli pewność, że cały proces przebiegnie po naszej myśli i będziemy mogli cieszyć się zakupem. Pamiętajmy, także ich urządzenie to w nieuprawnionych rękach może być niebezpieczne. Jeśli wybierzemy odpowiedni quad zapobiegniemy potencjalnym urazom oraz będziemy mogli czerpać samą przyjemność z jazdy. W tym momencie z pewnością masa ludzi zadaje sobie pytanie, jakie rodzaje quadów występują. Należy wiedzieć, że dosyć często pojawiają się coraz to nowsze nowatorskie konstrukcje. Jednakże, jeśli chodzi o podstawowy podział, możemy rozróżnić trzy główne warianty, a mianowicie quady sportowe, czyli takie, które wykorzystywane są w imprezach komercyjnych przez doświadczonych zawodników. Posiadają  napęd na cztery koła oraz zdecydowanie wzmocnioną konstrukcję, aby wytrzymała większe obciążenia. Jedną z charakterystycznych cech tego rozwiązania jest przede wszystkim ogromna pojemność silnika. Mają o wiele więcej zalet takich jak radzenie sobie w trudnym terenie oraz duża szybkość. Mają dwie główne wady, a dokładnie nie nadają się dla osób początkujących i są bardzo drogie. Zdarza się, że kosztują tyle, co dobrej jakości samochód. Następne z kolei są quady przeprawowe. Zyskały ogromną popularność na całym świecie. Takie pojazdy można wykorzystać na bardzo wiele sposobów: do pracy w rolnictwie, przy wyrębie lasu, do zabawy w błocie czy podczas amatorskiego rajdu, ale również do odśnieżania podwórka, co jest naprawdę ogromną zaletą. Posiadają napęd na cztery koła. Maksymalna pojemność silnika nie przekracza zazwyczaj 1000 cm sześciennych. Ten rodzaj jest rekomendowany dla osób, które mają pewne doświadczenie w kierowaniu takimi maszynami. Jednak warto być świadomym dużej mocy pojazdu. Pamiętajmy, aby nie dać się ponosić emocjom. Ostatnim typem są najpopularniejsze oraz jest ich najwięcej na rynku, a mowa tutaj o quadach rekreacyjnych. To przede wszystkim zaliczyć quady dla dzieci, jedno i dwuosobowe, a także  z napędem na dwa lub cztery koła. Pojemność silnika w tym przypadku jest pięciokrotnie niższa, dzięki czemu pojazd ten jest bardziej bezpieczny. Niestety, ale nie poradzi sobie w ciężkich warunkach.