gobus.pl

portal o motoryzacji

typy nadwozia
Motoryzacja

Jakie są typy nadwozia?

Na rynku można kupić samochód typu liftback, hatchback, coupe itd. Należy pamiętać, że różne rodzaje nadwozia od zawsze były elementem w motoryzacyjnej modzie. Warto dowiedzieć się, jakie są najczęściej wyszukiwane oraz jakie cechy mają poszczególny typy nadwozia samochodów.

Jakie są typy nadwozia?

Na polskich drogach królują przede wszystkim sedany oraz SUV’y. Warto podkreślić, że rywalizacja miedzy tymi typami nadwozi jest niesamowicie interesująca, ponieważ z jednej strony mamy klasyczną linię oraz elegancję, z drugiej większe gabaryty oraz teoretycznie większą przestrzeń dla bagaży. Należy również pod uwagę wziąć względy ekonomiczne. Przeważnie sedany w porównywalnym wieku oraz wyposażeniu są cenowo dużo atrakcyjniejsze w stosunku do kombi, SUV-a bądź VAN-a. Najpopularniejsze typy nadwozia to: SUV, sedan, minivan, hatchback. Warto dowiedzieć się, na które rodzaje nadwozia należy zwrócić uwagę.

typy nadwozia

Sedan

Sedan jest klasyczną bryłą, która kojarzy się przede wszystkim z elegancją, a także prestiżem. W takiej wersji nadwozia, producenci najczęściej oferują najbogatsze wersje wyposażenia oraz najmocniejsze silniki. Warto podkreślić, że przestrzeń pasażerska jest wyraźnie oddzielona od części bagażowej – w efekcie nawet po złożeniu tylnej kanapy, przestrzeń najczęściej będzie ograniczona elementami konstrukcyjnymi utrudniającymi przewóz większych przedmiotów.

Kompakt

Kompakt to bardzo popularny segment aut, który kojarzony jest z nadwoziem typu hatchback. Będzie odznaczał się niesamowitą uniwersalności. Oprócz tego ma wystarczającą ilość miejsca dla czterech osób. Ponadto tego typu auta wykorzystywane są do jazdy po mieście, lecz również do podróży służbowych. Ich pojemność bagażnika przeważnie będzie mniejsza niż w sedanach, lecz za to piąte drzwi ułatwią znacznie załadunek większych przedmiotów.

Kombi

Samochody z nadwoziem kombi są bardzo popularne w Polsce. Należy pamiętać, że nadwozie znajdujące się w ofercie większości marek silnie konkuruje z SUV’ami. Jeżeli nie będzie nam zależało na poczuciu siedzenia wysoko nad asfaltem, a wymagamy praktycznego auta o bardzo dobrych właściwościach jezdnych, to będzie to dla nas idealny wybór. Dawno już taki typ nadwozia przestał być kojarzony z samochodami użytkowymi, które w latach 90-tych bardzo często woziły towar z hurtowni, a w czasie weekendów służyły w czasie wyjazdów krajoznawczych. W obecnych czasach auta typu kombi stały się synonimem mądrego wyboru – często są także eleganckie jak limuzyny.

Przeczytaj więcej na bastiondialogu.pl