gobus.pl

portal o motoryzacji

kiedy wymienić amortyzatory
Tuning Warsztat

Kiedy wymienić amortyzatory w samochodzie?

Każdy kierowca doskonale wie, że musi od czasu do czasu wymieniać w swoim samochodzie poszczególne elementy mechaniczne. I ile jednak nikt nie ma specjalnie dużych trudności z tym, kiedy powinno się dokonywać wymiany hamulców, oleju, czy też nawet rozrządu, to już jednak takie części jak amortyzatory, często sprawiają spore trudności. Jak to zatem wygląda z tym elementem? Kiedy wymienić amortyzatory w samochodzie, aby jeździł ona możliwe najlepiej, jak się da?

Do czego służą amortyzatory?

Żeby móc zrozumieć, dlaczego poprawnie działające amortyzatory są tak ważne, a także kiedy się powinno dokonać ich wymiany, najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, czym one tak właściwie w ogóle są i jakie jest ich przeznaczenie w samochodzie.
Amortyzatory to specjalne urządzenia, które połączone są razem ze sprężynami do układu wahaczy auta, a także z drugiej strony do jego ramy. Powoduje to, że gdy tylko auto wjedzie na nierówność, lub też w dołek, po pierwsze koło nie oderwie się od drogi, a po drugie rama, czyli również i kierowca, nie wpadnie w nierówność, co oznaczałoby bardzo wyraźne i nieprzyjemne poderwanie auta. Jak więc łatwo się domyślić, amortyzatory mają ogromne znaczenie jeśli chodzi o komfort jazdy, lecz również bezpieczeństwo. Wpływa na to, jak auto się prowadzi, oraz jak sprawnie pokonuje zakręty. Bez sprawnych amortyzatorów jazda nie tylko nie będzie przyjemna, lecz również bardzo niebezpieczna, ponieważ samochód stanie się po prostu nieprzewidywalny w swoim zachowaniu.

Jakie są objawy zużycia amortyzatorów?

Pomimo jednak tego, jak wielką prace wykonują amortyzator, są to wbrew pozorom jedne z najlepszych, a co za tym idzie najtrwalszych jego elementów. Szacuje się, że dobry amortyzator od nowości jest w stanie bez problemu przejechać nawet 150 tysięcy kilometrów. Oczywiście najważniejszym czynnikiem, który powinien wpływać na wymianę ich na nowe, jest okresowe badanie techniczne, podczas którego komputer sprawdza ich jakość. W przypadku spadku wyniku pomiaru poniżej 40% poleca się dokonanie wymiany.
Co jednak w sytuacji, gdy auto zacznie się dziwnie zachować pomiędzy przeglądami? W jaki sposób rozpoznać konieczność wymiany amortyzatorów? Przede wszystkim warto je po prostu obejrzeć. Jeśli zauważy się na choćby jednym wyciek płynu, obowiązkowo trzeba go wymienić. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest to, czy wydaje on jakieś odgłosy i dźwięki podczas jazdy. Jasno to może wskazywać na kłopoty z jego pracą. Najważniejszym jednak objawem, który powoduje, że od razu trzeba się skierować do warsztatu, ponieważ wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy autem, jest jego pływanie. Jest to dość specyficzne zjawisko, gdy samochód zachowuje się niestabilnie. Nie tylko podczas zakrętów, lecz również na prostym odcinku drogi. Często kierowcy opisują to zjawisko mianem pływania, ponieważ auto lekko kołysze się na boki, często w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Takie zachowanie oznacza, że łatwo wpaść w poślizg, lub też po prostu wjechać w przeszkodę, co przy dużej prędkości może się nawet zakończyć tragicznie.