gobus.pl

portal o motoryzacji

klucz zapadkowy do samochodów
Motoryzacja

Klucze dynamometryczne, zapadkowe i pneumatyczne – co trzeba wiedzieć?

Każdy doświadczony mechanik powinien być wyposażony w zestaw specjalistycznych kluczy, dzięki którym będzie można wykonać poszczególne zadania. Niniejszy artykuł to dobry wybór właśnie dla tych osób, które chcą dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi narzędziami dostępnymi na rynku.


Niezawodny klucz dynamometryczny

Dokręcanie śrub na wyczucie jest dość ryzykowne zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi głowica silnika. Producenci coraz częściej oferują dość delikatne nakrętki z tworzywa sztucznego, które niestety można uszkodzić. Idealną precyzję zapewniają klucze dynamometryczne, dlatego też tym bardziej warto rozejrzeć się za porządnymi modelami. Klucze tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby uzyskać określony moment obrotowy. W dużej mierze to właśnie dzięki kluczom dynamometrycznym można znacząco ograniczyć ryzyko przeciągnięcia śruby. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście klasyczne klucze mechaniczne, które posiadają mechaniczny naciąg zapadki dynamometrycznej. Na półkach sklepowych dostępne są również klucze dynamometryczne wychylne i wskazówkowe (zegarowe). Nowością na rynku jest oczywiście klucz dynamometryczny elektroniczny, który wyposażony jest w nowoczesny ekran LCD.


Funkcjonalne klucze zapadkowe

W warsztacie przydać może się również pneumatyczny klucz zapadkowy, który wykorzystywany jest przede wszystkim do szybkiego montażu i demontażu różnorodnych połączeń gwintowanych. Ergonomiczne klucze zapewniają komfortową obsługę operatorowi. Wbrew pozorom są to bardzo uniwersalne narzędzia, które idealnie sprawdzą się na przykład przy liniach montażowych i produkcyjnych. Klucz zapadkowy jest niezbędny również w wymagającym przemyśle motoryzacyjnym. Dużym atutem kluczy zapadkowych jest to, że można szybko i precyzyjnie dokonać regulacji momentu.

Uniwersalny klucz pneumatyczny

Klasyczny klucz pneumatyczny doskonale sprawdzi się nie tylko w warsztacie, ale również w domu. Oryginalne klucze wykorzystywane są w zakładach wulkanizacyjnych do odkręcania kół. Jest to alternatywa dla sprężarek z których nie zawsze można skorzystać. Przy wymagających maszynach rolniczych niezbędne są klucze pneumatyczne o najwyższym momencie obrotowym. Aby wybrać porządny klucz pneumatyczny warto zwrócić uwagę na zużycie powietrza, czy też na poziom generowanego hałasu. Jeżeli chodzi o cenę to wysokiej jakości klucz można kupić od 500 zł. Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście oryginalne narzędzia od renomowanych producentów, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu nawet po wielu latach użytkowania spełniać będą swoje zadania.

Klucz udarowy pneumatyczny dla automotive