gobus.pl

portal o motoryzacji

O imporcie towarów z Chin do Polski
Porady

Kupić nie kupić, czyli import towarów z Chin

Na każdym kroku – na bazarach, w supermarketach i w wielu innych miejscach – natykamy się na towary pochodzące z różnych stron świata. Najczęściej są to produkty z dalekiego wschodu, głównie z Chin, które przez swoją liczebność populacji, czyli potencjalnych pracowników, znalazły rynki zbytu zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach.

Import towarów z Chin

Marki chińskie nie są nam obce – od wielu dekad produkty chińskie sprzedawane są w wielu krajach, lecz dopiero od niedawna dostawy z Chin stały się zdecydowanie najliczniejsze wśród dostawców z innych krajów. Niestety, zasada „im więcej, tym gorzej” w przypadku towarów z Chin jest trafiona – wiele produktów produkowanych na rynki amerykańskie i europejskie jest dużo gorszej jakości niż rodzime wyroby. Pomimo że większość z nich zdaje się przydatna w codziennym życiu, to jednak wykonanie oraz użyte materiały do ich produkcji pozostawiają wiele do życzenia.

Więcej informacji: https://www.discolm.pl/import-z-chin/

Import towarów z Chin do Polski

Podobnie jak nasi zagraniczni kontrahenci, Polska również stawia na import towarów z Chin i rozprowadzanie ich po rynku krajowym, gdzie znalezienie nabywców jest tylko kwestią czasu. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy produkt jest niskiej jakości – nieprawdą byłoby powiedzieć, że każdy chiński przedmiot jest tandetny czy źle wykonany, bo podobnie jak inni producenci, Chińczycy wykonują produkty zarówno niskiej, jak i wysokiej klasy. Najlepszym przykładem mogą być smartfony, których popularność znana jest na całym świecie, a dostępność modeli przechodzi wszelkie oczekiwania. Z tych powodów, jeżeli decydujemy się rozpocząć współpracę z producentem z Chin, warto dokładnie przyjrzeć się jego działalności oraz wnikliwie ocenić jakość i parametry techniczne oferowanego towaru.

Ponieważ terytorium Chin położone jest w znacznej odległości od Europy, zawierając transakcje z chińskimi kontrahentami, należy wziąć pod uwagę czas oczekiwania na wyprodukowanie i dostarczenie zamówionych towarów do Polski. Ten czas w dużej mierze zależy od rodzaju transportu, ale również od kolejnych etapów produkcji uzgodnionego produktu. Może się zdarzyć, że wyprodukowaną partię producent wyśle natychmiast po jej zapakowaniu, ale może być również tak, że całe zamówienie zostanie wysłanie dopiero po jego realizacji u producenta. Kolejna sprawa to język – jak wiadomo język chiński jest tak odmienny od języków europejskich, że trudno wymagać by kontrahenci zagraniczni posługiwali się nim biegle. Dlatego też najprościej będzie porozumieć się językiem dostępnym dla obydwu stron, czyli najczęściej angielskim, co uprości załatwianie wszelkich formalności.

Import z Chin i sprzedaż w Polsce

Towarów, które warto sprowadzić z Chin i rozprowadzić do sprzedaży w Polsce jest wbrew pozorom bardzo dużo; można do nich między innymi zaliczyć:

  • sprzęt RTV, urządzenia elektroniczne, AGD oraz drobne akcesoria elektroniczne,

  • meble, akcesoria kuchenne, sprzęt oświetleniowy, artykuły biurowe itp.,

  • niektóre zabawki, gry, gadżety, odzież sportową i przedmioty rekreacyjne.

Są to produkty chętnie kupowane i w większości bardzo przydatne w codziennym życiu, a w wielu przypadkach ich jakość jest na zaskakująco wysokim poziomie. Jeżeli firma produkująca zamówione towary jest rzetelna i spełnia surowe normy rynków, na które ten asortyment trafia, każdy produkt objęty jest gwarancją, która zapewnia klientowi ochronę w razie wystąpienia wady lub usterki. Z tego powodu, zawierając umowę z producentem z Chin należy dokładnie zapoznać się z dokumentami i jasno określić swoje wymagania co do jakości, gwarancji, terminu dostawy oraz ceny. Warto również dostarczoną partię towarów skontrolować, by zyskać pewność, że producent poważnie podchodzi do wcześniej określonych warunków umowy.