Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Naklejka rejestracyjna – kto musi się jej pozbyć z szyby w związku z nowymi przepisami?

Motoryzacja Data publikacji - 27 lutego 2023 Autor - Redakcja gobus.pl
Naklejka rejestracyjna

Od 4 września 2022 roku zniesiono obowiązek posiadania naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie samochodu. Dotychczas wraz z otrzymaniem tablic rejestracyjnych, kierowca otrzymywał naklejkę z takim samym numerem.

Czym jest naklejka rejestracyjna na szybie samochodu?

Naklejka na przednią szybę samochodu była obowiązkowa w Polsce przez 20 lat, a więc między 2002 a 2022 rokiem. Ten niewielki element na szybie został wprowadzony po to, aby walczyć z nieuczciwymi zachowaniami kierowców oraz oszustwami. Przed wprowadzeniem naklejek stosunkowo często zdarzały się kradzieże samochodów, a więc naklejka miała niejako pełnić funkcję trzeciej tablicy rejestracyjnej. Taka naklejka była wykonana z folii samoprzylepnej i wielowarstwowej, którą trudno było usunąć. Przy każdej próbie pozbycia się naklejki, ulegała ona zniszczeniu, dlatego też wiadomo było, że dana rejestracja nie jest już ważna. Koszt wydania naklejki wynosił 18,50 zł i ponoszony był tylko raz.

Dlaczego zniesiono obowiązek posiadania naklejki?

Prawdopodobnie stwierdzono, że wraz z wejściem w życie wielu nowych przepisów i znacznie mniejszymi możliwościami oszustw, nie ma potrzeby, aby kierowcy musieli naklejać na szybę naklejki. Dla wielu właścicieli pojazdów używanych jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pytanie o to, jak odkleić naklejki z szyby pojawiało się wielokrotnie na forach internetowych i grupach w mediach społecznościowych. Dodatkowo zmniejszyła się w ten sposób opłata za rejestrację pojazdu. Warto dodać, że przepisy zmieniły także kwestię, związaną z wydawaniem karty pojazdu. W momencie rejestracji nowego auta, czy też motocykla, kierowca nie otrzymuje już karty pojazdu. Dotychczas nie była ona zresztą potrzebna w trakcie kontroli drogowej, tylko przydawała się podczas sprzedaży samochodu.

Kto musi pozbyć się naklejki z szyby?

Po 4 września 2022 roku kierowcy nie mają obowiązku pozbywać się naklejek z szyby samochodu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której nowy właściciel pojazdu używanego, zmienia również tablice. W takim przypadku naklejkę należy usunąć, aby nie było dwóch różnych numerów rejestracyjnych. Jeśli chodzi o pozostałych kierowców, a więc osoby, które dalej jeżdżą pojazdem zarejestrowanym przed 4 września 2022 roku, to nie muszą oni nic robić z naklejką. Oznacza to, że mogą ją zostawić w tym miejscu, w którym dotychczas się znajdowała lub też usunąć, jeśli tylko mają na to czas i ochotę. Nie ma więc konieczności pozostawiania lub usuwania tej nalepki, poza sytuacją, gdy kierowca kupuje pojazd używany i zmienia tablice rejestracyjne.

Jak usunąć naklejkę z szyby?

W sytuacji zakupu samochodu używanego należy usunąć nalepkę z szyby. Jak to zrobić? Najlepiej podgrzać naklejkę przy pomocy gorącego powietrza z suszarki, a następnie podważyć nalepkę i usunąć z powierzchni szyby. Pozostałości po kleju można zmyć przy pomocy ściereczki ze zmywaczem do paznokci. Dobrze pamiętać o tym, że proces usuwania naklejki jest dosyć czasochłonny, ponieważ została ona zaprojektowana dokładnie w taki sposób, aby nie można jej było łatwo usunąć. Dla policjanta obecnie nie ma już znaczenia, czy na szybie znajduje się naklejka, czy też nie. Jedynym przypadkiem jest wcześniej wspomniana sytuacja, w której ktoś kupuje samochód używany. W takiej sytuacji działa więc artykuł 97 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym kara wynosi od 20 do 3000 złotych.

Artykuł powstał we współpracy z Prilo – dowiedz się m.in jaki jest czas pracy kierowcy i jak wygląda giełda do transportu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?