Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Opony zimowe 175/65 R14 – zalety i wady

Motoryzacja Data publikacji - 30 sierpnia 2022 Autor - Redakcja gobus.pl
Opony zimowe

Kończące się powoli lato to dla wielu kierowców czas przygotowań. W końcu zimowe warunki to dla auta coś naprawdę szczególnego i wymagającego odpowiedniego sprawdzenia wielu jego elementów. Kluczową sprawą jest oczywiście to, aby na czas wymienić w samochodzie opony na zimowe. Bardzo polecane są w takim wypadku zimówki 175/65 R14. Czym się one charakteryzują i czy faktycznie powinno się zakładać zimowe opony?

Opony zimowe 175/65 R14 – co warto nich wiedzieć?

Najważniejszą sprawą podczas analizowania opon zimowych 175/65 R14 jest to, aby dowiedzieć się, czym się one charakteryzują pod kątem rozmiaru. Jak się bowiem okazuje, liczby, które opisują te opony, określają to, jaka jest ich wielkość, szerokość czy też, jaki mają profil. Czy te opony zaliczane są do dużych, czy też małych?
Tak naprawdę najważniejszym parametrem takiej opony jest jej szerokość, a także to, na jakie mogą one być założone felgi. Felga R14, a także szerokość opony na poziomie 175 wskazują, że ten model ogumienia adresowany jest do małego i stosunkowo słabego pojazdu. Doskonale nadadzą się one np. do Opla Corsy, Fiata Pandy czy też np. Skody Fabii.

Jakie są najważniejsze zalety i wady zimowych opon?

Kolejną sprawą, o której powinno się dowiedzieć w kontekście takich opon, to czy w ogóle warto wybierać zimowe ogumienie. Czy nie można cały rok jeździć na wysokiej jakości oponach letnich? Jakie są zatem zalety i wady zimowych opon samochodowych?

Jak można się bez trudu domyślić, opony zimowe zarówno pod względem mieszanki gumy, jak i poszczególnych zastosowanych w nich technologiach przystosowane są do jazdy w warunkach zimowych. Oznacza to, że np. niska temperatura nie wpływa na ich elastyczność, jak ma to miejsce w przypadku opon letnich, a więc nie pogarsza ich przyczepności. Inną ogromną korzyścią opon zimowych jest ich wysoka odporność na aquaplaning. Często na drodze dochodzi do pojawienia się dużej ilości wody oraz błota pośniegowego, z którymi nie radzi sobie opona letnia. Jazda w takich warunkach na oponach zimowych znacznie podnosi bezpieczeństwo. Opony znajdziesz na stronie: https://noweopony.pl/opony/zimowe/175/65/r14.

Czy opony tego rodzaju mają jakieś wady? Wiedzieć trzeba, że są one dość kosztowne, a i sama ich zamiana w zakładzie wulkanizacyjnym swoje kosztuje. Jest to często wydatek mało zasadny, ponieważ ostatnimi czasy zimy są bardzo łagodne i nie ma tak dużej potrzeby zakładania opon zimowych, jak jeszcze dekadę temu. Mimo jednak wszystko dla własnego bezpieczeństwa warto je mieć, ponieważ mogą one odegrać kluczową rolę na drodze.

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?