gobus.pl

portal o motoryzacji

Dodatek do paliwa
Motoryzacja

Płukanka do silnika – dlaczego warto ją stosować?

Aby zadbać o sprawne działanie silnika, konieczna jest systematyczna wymiana oleju. W innym wypadku niestety dojdzie do uszkodzenia mechanizmu, co wiąże się z dużymi kosztami naprawy. Wielu kierowców dodatkowo decyduje się na stosowanie płukanki do silnika, która jeszcze bardziej przedłuża jego żywotność. Warto zatem wiedzieć, jakie właściwości ma dobra płukanka do silnika i dlaczego warto ją stosować.

Jakie jest znaczenie oleju silnikowego?

 

Bez systematycznej wymiany oleju silnikowego, sam silnik nie będzie działał prawidłowo. Śmiało, można zatem powiedzieć, że olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych. Jego zadaniem jest zapewnienie smarowania ciernym elementom silnika. Dodatkowo, olej chroni silnik przed przegrzaniem oraz oczyszcza mechanizm z zanieczyszczeń. Ważne jest jednak, aby olej silnikowy był systematycznie wymieniany. Wynika to z tego, że po pewnym czasie traci on swoje właściwości. Brak przestrzegania tej zasady może doprowadzić do nagromadzenia się nagarów osadzających się na silniku. W takim przypadku konieczna będzie płukanka do silnika.

Dlaczego warto stosować płukankę do silnika?

 

Odpowiedni dodatek do oleju może znacząco przedłużyć żywotność silnika. Dlatego tak wielu kierowców decyduje się na jego stosowanie. Dobrym sposobem na to, aby właściwie zadbać o stan silnika, jest również stosowanie płukanki. Oczywiście nie zawsze jest to konieczne. Jeśli kierowca odpowiednio dba o swoje auto poprzez stosowanie dobrej jakości oleju, to płukanka silnika może nie być konieczna. Niestety inaczej jest, jeśli zaniedba się silnik w swoich aucie. Wówczas do przywrócenia jego odpowiedniego stanu, konieczne może być zastosowanie płukanki. Kiedy taka płukanka powinna być zastosowana? Przede wszystkim pamiętać trzeba o zasadzie, że płukankę zastosować należy zawsze przed wymianą oleju. Tylko wówczas przyniesie to oczekiwane efekty. Najpierw płukanka usunie z silnika nagromadzone nagary. Dopiero wówczas wlać można nowy olej silnikowy. Z płukanki do silnika warto skorzystać przede wszystkim wówczas, kiedy samochodem jeździ się głównie po mieście. Z tego rozwiązania skorzystać powinni także właściciele Diesla. Silniki tego typu wymagają bowiem szczególnej dbałości.

Czy płukanki do silników są bezpieczne?

Wielu kierowców zadaje sobie często pytanie, czy płukanki do silników rzeczywiście są bezpieczne. Od razu można tu odpowiedzieć, że nie ma żadnych powodów do obaw. Jest tak zwłaszcza jeśli posiada się dość nowy samochód. Dobry dodatek do paliwa oraz płukanka to skuteczne sposoby na regenerację silnika. Płukanka do silnika poprawia pracę silnika, zwiększa kompresję oraz eliminuje nadmierne dymienie z rury wydechowej. Trzeba jednak wiedzieć, że płukanka przynosi oczekiwane efekty, jeśli silnik nie jest bardzo zaniedbany. Jeśli przez długi czas korzystało się ze słabej jakości olejów silnikowych, to niestety, ale wówczas jednak płukanka może nie wystarczyć. Zaleca się wówczas wykonanie dwóch, a nawet trzech płukanek podczas jednego serwisu. Pamiętać jednak trzeba, że wiąże się to wówczas z częstszą wymianą oleju silnikowego. Płukanka polega bowiem na dodaniu dodatku do starego oleju. Następnie stary olej należy usunąć, a w jego miejsce zaaplikować nowy. Innymi słowy, każda płukanka wiąże się z nową wymianą oleju. Oczywiście można tego uniknąć. Wystarczy odpowiednio dbać o silnik. W takim przypadku płukankę wystarczy zrobić jedynie przy okresowej wymianie oleju. Na koniec warto dodać, aby zawsze tego typu zabiegi wykonywać w sprawdzonych serwisach samochodowych. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane właściwie.