gobus.pl

portal o motoryzacji

prawo jazdy na przyczepę
Motoryzacja

Prawo jazdy na przyczepę – co należy wiedzieć?

Powszechnie wiadomo, że do prowadzenia samochodu osobowego należy posiadać odpowiednie uprawienia, czyli tzw. prawo jazdy. Uzyskuje się je poprzez zaliczenie kursu, a następnie potwierdzenie swoich umiejętności na egzaminie państwowy. Często jednak kierowcy chcą do swoich pojazdów doczepić dodatkową przyczepkę w postaci np. lawet, naczepy konnej czy też przyczepy kempingowej. Jak się okazuje, do prowadzenia takiego zestawu wymagane jest zupełnie inne prawo jazdy. Jak uzyskać prawo jazdy na przyczepę?

Czy do każdej przyczepki należy mieć prawo jazdy?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak zdobyć odpowiednie uprawnienia do prowadzenia auta z przyczepką, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, czy zawsze są one wymagane. Jak się bowiem okazuje, w kilku przypadkach do jazdy autem z przyczepką wystarczy standardowe prawo jazdy kategorii B.
Kiedy więc nie trzeba zdobywać nowych uprawnień? Mowa tu jest o sytuacji, gdy chce się podłączyć do auta lekką przyczepkę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Taka wersja z całą pewnością wystarczająca będzie do przewożenia np. mebli czy też lekkiego sprzętu.
Drugim rozwiązaniem, kiedy nie jest wymagane posiadanie odpowiedniego prawa jazda, jest sytuacja, w której całkowita masa samochodu z przyczepką nie przekroczy 4250 kg. W takim wypadku wystarczy kategoria B, lecz z dodatkowym kodem 96. Uzyskanie takiego uprawnienia jest bardzo proste i nie wymaga to przechodzenia dodatkowego kursu. Zdobyć je można na prostym egzaminie.

Prawo jazdy na przyczepę

Co jednak w sytuacji, gdy chce się prowadzić samochód z dołączoną do niego większą przyczepą, czyli np. kempingową? W takiej sytuacji niezbędne stanie się zdobycie zupełnie nowych uprawnień, czyli prawa jazdy B+E. Jak to wygląda w szczegółach?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że takie prawo jazdy znacznie rozszerza uprawienia kierowcy. Nie tylko może on prowadzić wszystkie pojazdy dla kategorii B, lecz dodatkowo może podłączyć do swojego auta przyczepę o masie do 3,5 T. Co więcej, uprawnia go to do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą.
Jak zdobyć takie uprawienia? Jak się okazuje, jest to stosunkowo proste. Oczywiście niezbędne jest to, aby mieć prawo jazdy kategorii B. Pozwoli to zapisać się na odpowiedni kurs, a następnie podejść do egzaminu. Po jego zaliczeniu będzie można odebrać nowe prawo jazdy, na którym zostaną zaktualizowane uprawnienia danego kierowcy. Rozszerzone one będą z kategorii B na B+E. Co ciekawe, do zdobycia takiej kategorii nie trzeba drugi raz przechodzić kursu i egzaminu teoretycznego, a jedynie praktyczny.