gobus.pl

portal o motoryzacji

przyciemnianie szyb przepisy
Tuning

Przyciemnianie szyb przepisy a bezpieczna jazda

W ostatnim czasie przyciemniane szyb w pojazdach samochodowych stało się bardzo modne. Dziś na ulicach można spotkać mnóstwo aut z efektownie prezentującymi się szybami. Czy zatem czynność ta jest w pełni dozwolona oraz legalna?

Luksusowe samochody z przyciemnianymi szybami

W niektórych samochodach dostępnych w poszczególnych salonach szyby przyciemniane stały się od pewnego czasu standardem. Najczęściej można je spotkać w tych bardziej luksusowych pojazdach. Coraz częściej zdarza się także, że właściciele pojazdu decydują się na wykonanie tej czynności także po zakupie wymarzonego samochodu. Czy zatem przyciemnianie szyb jest legalne?

Otóż obowiązujące w naszym kraju przepisy bardzo wyraźnie podkreślają, kiedy oklejanie szyb samochodowych jest możliwe, a kiedy kierowca może ponieść wysoką karę. Zatem zanim zdecydujemy się na zmianę wizerunku swojego samochodu warto zapoznać się z obowiązującymi w tej kwestii przepisami.

Przyciemnianie szyb przepisy

Decydując się na przyciemnienie szyb w swoim samochodzie warto zawsze oprócz aspektów wizualnych mieć zawsze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej kwestii warto zawsze najpierw dobrze zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Warto zawsze pamiętać o tym, że szyby posiadanego samochodu powinny charakteryzować się współczynnikiem przepuszczalności światła na poziomie nie mniejszym niż siedemdziesiąt procent. Zasada ta dotyczy nie tylko szyby przedniej, lecz także szyb bocznych. Informacje na ten temat można znaleźć w § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczącego warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Posiadając w ten sposób przyciemniane szyby nie trzeba obawiać się otrzymania mandatu od policji.

Z kolei zgodnie z o artykułem 66 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym każdy pojazd samochodowy dopuszczony do ruchu drogowego powinien posiadać taką budowę, aby w pełni zapewnić kierowcy dostateczną widoczność. A jak wiadomo, gdy podczas jazdy nie widzimy drogi przed sobą czy też mamy ograniczoną widoczność, to wówczas trudno jest mówić o bezpieczeństwie na drodze.

Jeśli chodzi o przyciemnianie szyb tylnych to zabieg ten można wykonywać dowolnie, a więc zgodnie z własnym upodobaniem. Nie ma bowiem jakichkolwiek ograniczeń w tej kwestii.

Czy warto przyciemnić szyby w samochodzie?

Jak powszechnie wiadomo każdy pojazd samochodowy z przyciemnionymi szybami prezentuje się bardzo efektownie, zatem nic dziwnego, że obecnie coraz więcej kierowców decyduje się na ten zabieg. Oprócz niesamowitego wyglądu  przyciemniane szyb posiada także inne zalety. Otóż wówczas szyby o wiele bardziej skutecznie hamują przenikanie do wnętrza samochodu promieni słonecznych, co skutkuje lepszym komfortem cieplnym. W takiej sytuacji bowiem wnętrze pojazdu podczas upalnego lata szybko się nie nagrzewa. Dzięki temu kierowca oraz pasażerowie mają podczas jazdy nie tylko więcej prywatności, lecz także bardzo dogodne warunki do podróżowania.

Z roku na rok przyciemnianiem szyb w samochodzie zajmuje się coraz więcej profesjonalnych warsztatów. Zabieg ten jest zazwyczaj wykonywany poprzez zastosowanie folii przyciemniającej. Na życzenie klienta szyby także bardzo często są poddawane procesowi piecowego przyciemniania.