gobus.pl

portal o motoryzacji

przyczepa jednoosiowa
Motoryzacja

Przyczepa jednoosiowa – charakterystyka i zastosowanie

DMC przyczep jednoosiowych nie przekracza 750 kg, przez co mogą być prowadzone w połączeniu z samochodem osobowym przez kierowcę, który posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii B. Przyczepa jednoosiowa spełnia wymogi, które stawiają przed nią przepisy modelom okręcanym jako lekkie. W praktyce jest to podział zupełnie umowny, ponieważ nie każda przyczepa jednoosiowa spełnia wyżej wymieniony warunek mocy całkowitej. Jednak z zdecydowanej większości przyczepy jednoosiowe są modelami lekkimi. Charakterystyczna jest także ich niewielka masa własna.

Charakterystyka przyczepy jednoosiowej

Budowa układu jezdnego to zdecydowanie wyróżniająca się cecha przyczepy jednoosiowej. Taki układ jezdny składa się z pojedynczej pary kół, które umieszczona są na jednej osi. Warto jednak mieć na uwadze, iż jej umiejscowienie pod podwoziem bardzo często bywa zupełnie inne. Zdarza się, że znajduje się dokładnie w środkowej części konstrukcji, choć bardzo często możemy spotkać się z sytuacją umiejscowienia jej bliżej tylnej części. Jak łatwo można się domyślić druga wersja jest zdecydowanie mniej stabilna, a odłączenie jej od pojazdu skutkuje natychmiastowym przechyleniem.

Aby jednak nie dochodziło do zdarzeń typu przechylenie po odłączeniu od samochodu, każda przyczepa jednoosiowa posiada podpórkę w celu podtrzymania poziomu skrzyni. Oczywiście dzięki temu rozwiązaniu można bezpiecznie wyładować lub załadować platformę, nie martwiąc się o jej przewrócenie, a w konsekwencji rozsypanie zawartości. Dodatkowo podpórka chroni nas przed ryzykiem uszkodzenia stóp, poprzez ich przygniecenie. Niektóre modele zamiast podpórki posiadają dodatkowe koło, co pozwala skutecznie manewrować przyczepą również po odłączeniu jej od pojazdu.

Rodzaje oraz zastosowanie przyczep jednoosiowych

Niewątpliwymi zaletami przyczep jednoosiowych. są ich niewielka masa własna, ogromna zwrotność, a także nieduże wymiary. Korzystają na tym zarówno prywatni odbiorcy, jak i małe firmy. Dają one możliwość przewożenia towaru oraz wszelakich narzędzi do klientów. Szczególnie upodobali je sobie ogrodnicy, a także właściciele domów z działką, rolnicy i rzemieślnicy. Także turyści ostatnio bardzo często korzystają z tego rozwiązania. Najbardziej popularne jednak stały się w branży przeprowadzek..

Rodzaje przyczep jednoosiowych:
– autotransportery
– przeznaczone do transportu różnego rodzaju łodzi
– z wysokimi burtami
– z niskimi burtami oraz dużą powierzchnią podłogi
– z burtami z siatki drucianej i inne.