gobus.pl

portal o motoryzacji

Samochód do 10 tys
Motoryzacja

Samochód do 10 tys. zł – jaki wybrać i czym się kierować?

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem. Jednak podchodząc do tego z odpowiednią wiedzą i zaangażowaniem możemy znaleźć naprawdę świetny pojazd! Samochód do 10 tys. zł nie jest do kupienia w salonie, dlatego dostępna jest tylko opcja z drugiej ręki. Co więcej, pojazdów w tej cenie jest naprawdę bardzo dużo! Dziennie pojawia się setki ogłoszeń na najróżniejszych portalach. Jednak na co zwrócić uwagę, aby wybrać naprawdę porządne auto w tej cenie?

Czego możemy się spodziewać po samochodzie do 10 tys. zł? 

Warto od razu wiedzieć o kilku kwestiach. Przede wszystkim, auto do 10 tys. zł nie będzie w miarę nowe. Łączy się to od razu z większym przebiegiem i wieloma naprawami przeprowadzonymi w samochodzie. Jest to naturalna kolej rzeczy. Samochody nowe i używane to inwestycja, w którą w obu przypadkach trzeba dokładać. Dlatego zakup auta do 10 tysięcy nie jest wcale złym pomysłem. Jednak trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę i co jest kluczowe do wybrania naprawdę dobrego pojazdu. Tak więc nastaw się na starsze auto z dużym przebiegiem, ale sprawdź kilka istotnych spraw. 

 Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? 

Ofert w przedziale cenowym do 10 tysięcy złotych jest całkiem sporo. Dlatego już przy przeglądaniu dostępnych opcji skup się na kilku rzeczach. Przede wszystkim warto szukać samochodów z polskiej dystrybucji od pierwszego właściciela lub też drugiego. Będą to najpewniejsze pojazdy. Jednak z pewnością takich modeli nie jest wiele. Jeśli znajdziemy inne ciekawe propozycje, to koniecznie poprośmy o numer VIN. Umożliwi on sprawdzenie historii pojazdu. Zawsze dowiadujemy się także o dacie pierwszej rejestracji. Są to kluczowe aspekty, po których sprawdzeniu można przejść do oględzin pojazdu. 

Stan samochodu a jego zakup – co jest ważne? 

To, co sami możemy skontrolować, to stan nadwozia oraz karoseria. Przydatny będzie miernik lakieru, który powie nam, czy auto było poddawane obróbce lakierniczej i ma nieoryginalne elementy. Wskazuje to często na to, że samochód jest po wypadku lub stłuczce. Czasem na pierwszy rzut oka można zauważyć odmienne odcienie poszczególnych elementów czy też nierówności. Ważna jest również korozja – koniecznie sprawdź, czy nigdzie nie ma gnicia lub rdzy. Jeśli chodzi o silnik, to nasza uwagę powinny przykuć wycieki oraz kolor spalin. Często sprzedający czyszczą poszczególne elementy, aby zatuszować mankamenty. Zbyt czysty silnik powinien zwrócić naszą uwagę. Ostatni aspekt, to wnętrze auta. Zwróć uwagę na stan kierownicy, foteli oraz działanie wszystkich funkcji danego modelu. 

Na koniec warto pojechać z samochodem na stację diagnostyczną. Profesjonalne oględziny pozwolą na upewnienie się, w jakim stanie jest pojazd. Nie zapłacimy za to dużo, a będziemy mieć jasną sprawę, co należy w samochodzie jeszcze zrobić. Tak sprawdzony pojazd jest gotowy do zakupu. Jeśli wszystko się zgadza z tym, co podane było w ofercie – samochód może być Twój!