Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Śledzenie kontenerów – zadbaj o bezpieczeństwo transportowanych ładunków

Porady Data publikacji - 1 lutego 2023 Autor - Redakcja gobus.pl
Śledzenie kontenerów

Każdego dnia tysiące kontenerów z towarami przemierzają setki kilometrów na całym świecie. Najczęściej są one transportowane drogą kolejową lub morską. Możliwość wysyłania ładunku do bardzo odległych punktów docelowych to wielka szansa, ale jednocześnie zagrożenie. Aby je zminimalizować, warto zainwestować w monitoring kontenerów. Sprawdź, jak to działa. 

Śledzenie kontenerów – dlaczego jest potrzebne?

Transport morski najczęściej przewiduje zastosowanie kontenerów. Są one wyjątkowo pojemne, a do tego łatwo je przemieszczać w punktach przeładunkowych. Taki obiekt może przebyć część trasy statkiem, a następnie zostać przeniesiony na wagon kolejowy i wysłany do punktu odbioru. Uniwersalne wymiary i konstrukcja kontenerów sprawiają, że mogą być one obsługiwane w każdym miejscu na świecie – niezależnie od szerokości geograficznej.

Jest to ogromną szansą dla przedsiębiorców na rozszerzenie rynków zbytu o nowe obszary. Z drugiej strony brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa ładunkowi, który przemierza czasami tysiące kilometrów, stanowi poważne zagrożenie stratami finansowymi. Właśnie dlatego warto prowadzić monitoring kontenerów. Dzięki temu się można zyskać dostęp do lokalizacji takiego obiektu i szybko reagować na niepokojące sytuacje. 

Śledzenie kontenera morskiego – przed czym może uchronić Twój towar?

Jeśli wysyłasz towar drogą morską, prawdopodobnie ma on do pokonania tysiące kilometrów z przystankami w punktach przeładunkowych. Aby zyskać pewność, że dotrze do miejsca docelowego na czas i w niezmienionej formie, warto skorzystać z opcji śledzenia kontenerów morskich. Co można dzięki temu zyskać?

Kontener wyposażony w system monitoringu GPS jest chroniony przed:

  • zagubieniem się podczas transportu – masz stały dostęp do jego lokalizacji; jeśli nie dotrze do punktu docelowego, możesz łatwo sprawdzić, gdzie się znajduje;
  • kradzieżą całego kontenera – w tym przypadku także przydaje się znajomość lokalizacji, dzięki której możesz szybko odnaleźć i odzyskać skradziony obiekt;
  • wtargnięciem do wewnątrz – lokalizator zwykle montuje się na drzwiach kontenera, dlatego ich nieuprawnione otwarcie czy próby sforsowania mogą uruchomić alert.

Śledzenie kontenerów zapewnia przede wszystkim zabezpieczenie towaru przed kradzieżą. Cenne produkty, które często są przewożone właśnie w taki sposób, są atrakcyjnym łupem dla złodziei. Montaż lokalizatora pozwala udaremnić utratę towaru i podjąć działania natychmiast po wykryciu nietypowej aktywności. 

Wózek widłowy przenoszący kontener

Zastosowanie systemu monitoringu GPS kontenerów pozwala szybko i precyzyjnie określić położenie danego obiektu w magazynie lub w porcie. Dzięki temu można oszczędzić czas i zoptymalizować transport. 

Monitoring kontenerów – jak to działa?

Śledzenie kontenera morskiego polega na zamontowaniu w jego wnętrzu lokalizatora, który stale przekazuje system GPS do nadajnika. Przedsiębiorca wykorzystujący taki system ma podgląd położenia nadajnika GPS w aplikacji. Może szybko i wygodnie sprawdzić, gdzie znajduje się jego towar i w czasie rzeczywistym śledzić przebieg transportu. 

Oprócz lokalizacji ma dostęp do innych przydatnych funkcji. Monitoring kontenerów umożliwia ustawienie alertów, które mogą się uruchamiać, gdy:

  • obiekt opuści wyznaczona strefę, 
  • zostanie wykryty nietypowy ruch, 

Ponadto śledzenie kontenerów, na podstawie lokalizacji, pozwala na lepsze zarządzanie magazynowaniem. W oparciu o pozyskane dane można precyzyjnie określić położenie konkretnego towaru i szybko znaleźć właściwy obiekt w porcie, na statku, w punkcie przeładunkowym czy w przyzakładowym magazynie.

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?