Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Spóźnienie z przeglądem samochodu oznacza dodatkową opłatę

Lifestyle Data publikacji - 8 stycznia 2021 Autor - Redakcja gobus.pl
spóźnienie z przeglądem


Zasady przeglądów technicznych samochodów zmieniły się i zostało to już ustawowo zapisane. Nadal przeglądy muszą mieć miejsce rok rocznie i są one obowiązkowe, jednak reguły ich uległy znacznym zmianom. Cena za tę usługę też się nie zmieniła i przy samochodach osobowych, bez instalacji gazowej, wynosi ona 99 złotych.

Czym jest przegląd techniczny?

Przeglądy techniczne inaczej nazywane są badaniami technicznymi. Są one obowiązkowe i odbywają się na stacjach kontroli pojazdów. Same stacje kontroli dzielą się na podstawowe i okręgowe i właśnie na okręgowych zbadać można każdy rodzaj pojazdu zarejestrowanego. Kontroli podlegają nie tylko samochody osobowe ale i motocykle oraz ciężarowe pojazdy. Pojazdy powinny przechodzić badania regularnie co roku. Reguła ta nie obowiązuje tylko nowe samochody, które przechodzą przegląd po raz pierwszy 3 lata po swojej pierwszej rejestracji.

Co jest sprawdzane i jakie kary za poszczególny rodzaj usterki?

W trakcie każdego przeglądu sprawdza się sprawność wszystkich podzespołów i układów danego pojazdu.
Ponadto podczas kontroli sprawdzana jest dokładnie identyfikacja pojazdu, czyli zgodność numeru VIN i dodatkowe wyposażenie, na przykład homologacja i stan instalacji LPG, w przypadku gdy samochód jest w nią wyposażony. Poszczególne układy i podzespoły sprawdzane są pod kątem bezpieczeństwa i wpływu ich na środowisko naturalne.
Taki przegląd trwa do półgodziny. Gdy zostaną zauważone usterki, w tedy w zależności do poziomu ich ważności, diagnosta może:
– odebrać dowód rejestracyjny, gdy usterki są bardzo poważne,
– wbić pieczątkę do dowodu, gdy są tylko bardzo drobne usterki,
– dać czas 14 dni, na naprawienie usterek, w przypadku gdy są to istotne usterki.

Co ze spóźnieniem?

Od nowego 2021 roku ma wejść następna część nowelizacji projektu i ustawy, jeśli chodzi o przeglądy techniczne pojazdów. Oznaczać to będzie w praktyce, że spóźnienie z przeglądem nawet 1 dzień, będzie ukarane dodatkową opłatą, w wysokości 50% więcej, wartości całej usługi.
Ponadto jak zwykle, w przypadku gdy kierowcę bez przeglądu pojazdu, zatrzyma policja, otrzyma on mandat w wysokości 500 złotych. Gdy termin badania minął bardzo dawno, wtedy policja może nawet odebrać dowód rejestracyjny. Kierowca, w ten sposób, zostaje zmuszony do wizyty w stacji diagnostycznej w ciągu 7 dni od zaistniałej sytuacji.
Brak ważnego przeglądu technicznego może być podstawą cofnięcia polisy ubezpieczeniowej, w momencie gdy taki samochód brał udział w kolizji.
Dodatkowo każdy właściciel pojazdu, w którym został wymieniony licznik, musi o tym fakcie powiadomić diagnostę na stacji diagnostycznej. Taka czynność powinna mieć miejsce 14 dni od wymiany licznika. Diagnosta fakt ten notuje i zapisuje stan licznika. W ogóle stan licznika każdego pojazdu powinien być zapisywany przy przeglądzie technicznym.

Zawsze trzeba o przeglądzie pamiętać!

Użytkownicy pojazdów powinni zawsze pamiętać o terminie obowiązującego przeglądu technicznego. Taki przegląd ma dać bezpieczeństwo na drodze każdemu uczestnikowi ruchu drogowego.

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?