gobus.pl

portal o motoryzacji

Sprawny alkomat
Porady

Sprawny alkomat – dlaczego warto o tym pamiętać?

Okazji do spożywania alkoholu jest wiele i na niektóre z nich często jeździmy samochodem. Aby alkohol spożywany podczas spotkań biznesowych lub imprez nie pokrzyżował nam planów, warto sprawdzić stan trzeźwości, zanim wsiądziemy do pojazdu. W tym celu będzie nam potrzebny profesjonalny osobisty podręczny alkomat.

Dlaczego warto pamiętać, aby alkomat był sprawny?

Alkomaty podobnie jak inne urządzenia potrzebują przejść odpowiedni przegląd po to, aby pokazywały pomiar z dużą dokładnością. Przeprowadzając kalibrację zgodnie z zaleceniami producenta przez renomowany serwis, sensor zostaje wyregulowany tak, aby wyświetlane informacje były rzetelne. Jeżeli nie poddamy naszego alkomatu kalibracji, wtedy podczas korzystania z niego możemy nie być pewni naszego stanu trzeźwości.

Proces kalibracji zapewnia sprawność urządzenia i chroni sensor przed uszkodzeniami. Dzięki kalibracji naprawa alkomatów nie nie jest często wymagana. Co więcej, alkomaty z senatorem półprzewodnikowym zazwyczaj kalibrowane są co 6 miesięcy lub co 200 pomiarów. Ich odpowiedniki elektrochemiczne co 12 miesięcy. Kalibracja jest ważna jednakowo dla urządzeń przeznaczonych do prywatnego użytku, jaki dla tych używanych przez policję, a także stosowanych w zakładach pracy. Odpowiednio skalibrowany alkomat da dokładne wyniki pomiaru.

Dlaczego warto kalibrować alkomat?

Duża część wypadków drogowych spowodowana jest jazdą pod wpływem alkoholu. Sprawny alkomat nie tylko zapewni nam bezpieczną podróż, ale również wpłynie na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, prowadzenie auta pod wpływem może być obarczone karą 5000 zł lub więzieniem na 30 dni, a także utratą prawa jazdy na 3 lata.

Źle skalibrowany alkomat jest również zagrożeniem w miejscach pracy, gdzie sprawdzana jest codziennie kontrola trzeźwości w celu zachowania najwyższego bezpieczeństwa. Niesprawne urządzenie może przyczynić się do tragicznych w skutkach sytuacji spowodowanych wpuszczeniem osoby nietrzeźwej na teren zakładu. Tyczy się to również służby mundurowej, która sprawdza trzeźwość kierowców na drodze, ponieważ poprzez niesprawne urządzenie może pozwolić pijanemu kierowcy jechać dalej.

Prowadząc samochód, powinniśmy zapewnić sobie innym bezpieczeństwo na drodze. Alkomat powinien być poddany zgodnie z wytycznymi w instrukcji kalibracji. Przegląd i naprawa alkomatów musi być przeprowadzona przez profesjonalny serwis, który posiada wszelkie certyfikaty, aby odpowiednio skalibrować lub wymienić części w naszym alkomacie. W ten sposób będzie on wskazywał prawidłowy pomiar, a my nie będziemy stwarzali zagrożenia dla ruchu drogowego.