gobus.pl

portal o motoryzacji

sworzen wahacza
Warsztat

Sworzen wahacza a bezpieczeństwo na drodze

Nie od dziś wiadomo, że sworzeń wahacza jest bardzo ważnym elementem w układzie zawieszenia. Dzięki niemu istnieje możliwość zamocowania zwrotnicy do wahacza. Dość często można spotkać się z określeniem tej części jako sworzeń zwrotnicy. Jaka jest jego rola ? Kiedy go wymieniać oraz czym się kierować przy wyborze ?

Sworzen wahacza – rola w układzie zawieszenia

Sworzeń wahacza jako nieodzownym elementem zawieszenia w każdym samochodzie. To dzięki niemu przednie koła utrzymują się we właściwej pozycji oraz mają możliwość bezproblemowego skrętu. Można z całą pewnością stwierdzić, że ten element jest odpowiedzialny za niepożądane zachowania samochodu na drodze. Poza tym element ten podnosi zakres bezpieczeństwa w czasie jazdy uniemożliwiając tym samym wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji w czasie jazdy autem na prostym odcinku jak i podczas manewru skręcania. Mimo, że jest to stosunkowo niewielka część to pełni w każdym pojeździe bardzo ważną rolę, a w razie utraty jego sprawności podróż samochodem mogłaby stanowić duże niebezpieczeństwo.

Sworzeń wahacza – diagnoza oraz wymiana

Wraz z eksploatacją samochodu rośnie ryzyko zużycia się sworznia wahacza. Zatem warto pamiętać, by po upływie określonego czasu przeprowadzić w warsztacie samochodowym wymianę tej części zawieszenia na nową. Ponadto taką naprawę można zrobić samemu, gdyż nie jest to skomplikowana sprawa. W niektórych markach samochodów zawieszenie może powodować pewne komplikacje i bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy wykwalifikowanego specjalisty nie będzie możliwa naprawa. W takim przypadku warto zlecić naprawę profesjonalnemu warsztatowi samochodowemu. Przy próbie samodzielnej wymiany trzeba się do tego solidnie przygotować. Niezbędne będą do tego zadania narzędzia takie jak: podnośnik, młotek odpowiednie klucze, szczotka druciana, a także preparat do oczyszczania tej części ze rdzy. Podczas wymiany tego niezbędnego w układzie zawieszenia elementu warto pamiętać o tym, że bardzo ważne jest, aby dokonać wymiany pary sworzni wahacza. Jeżeli wymieni się tylko jeden sworzeń wkrótce może okazać się, że awarii ulegnie drugi i znowu trzeba będzie naprawiać samochód.

Co świadczy o tym, że sworzeń wahacza jest już zepsuty?

Głównymi objawami, które zaalarmują każdego kierowcę o konieczności wymiany sworzni wahacza to stukot, który wydobywa się z przedniego zawieszenia, trudność w prowadzeniu auta oraz uszkodzenie gumowej osłony przegubu wahacza.
Występowanie powyższych oznak powinno dać do zrozumienia oraz skłonić do tego, aby sprawdzić rzeczywisty stan i w razie stwierdzenia zużycia się sworzni dokonać jak najszybciej adekwatnej naprawy. W przeciwnym razie może dojść do utraty panowania nad pojazdem, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku samochodowego.

Jaki wybrać sworzen wahacza ?

Na rynku motoryzacyjnym nie brakuje oryginalnych oraz rzemieślniczych części do samochodów. W przypadku wymiany sworzni w wahaczu warto wybrać takie, które są sprawdzone. Najlepiej jeśli będą one pochodzić od renomowanych producentów. Wówczas taki produkt posiada gwarancję dobrej jakości. Ponadto przy wyborze odpowiedniego sworznia trzeba uważać, by nie wybrać takiego, który posiada ubytki czy inne oznaki mogące świadczyć o fabrycznej wadzie.