gobus.pl

portal o motoryzacji

Transport ponadnormatywny
Porady

Transport ponadnormatywny – co to jest?

Transport ładunków o znacznych gabarytach to skomplikowane przedsięwzięcie. Jego organizacja wymaga odpowiedniego przygotowania logistycznego i prawnego, a nad całym procesem powinny czuwać wykwalifikowane osoby. Czym tak naprawdę jest transport ponadnormatywny i komu warto go powierzyć? Podpowiadamy!

Ładunki ponadgabarytowe – co to takiego?

O transporcie ponadgabarytowym można mówić, kiedy parametry pojazdu transportującego przekracza określone w ustawie normy. Są to kolejno: długość większa niż 16,5 metra, szerokość przekraczająca 2,5 metra, wysokość większa niż 4 metry i masa całkowita przekraczająca 42 tony. Co ważne, wystarczy przekroczenie jednego z powyższych parametrów, aby transport można było uznać za ponadgabarytowy. Najczęściej występujące ładunki w tego typu spedycji to, między innymi: maszyny rolnicze, budowlane, wyposażenie zakładów przemysłowych czy elementy elektrowni wiatrowych lub infrastruktury drogowej. W branży transportu ponadgabarytowego wykorzystuje się różne typy naczep. Ich zastosowanie jest zależne od charakterystyki ładunku.

Organizacja transportu ponadnormatywnego

Organizacja transportu ponadgabarytowego to nie lada wyzwanie dla firmy spedycyjnej. Przede wszystkim konieczne są odpowiednie zezwolenia, a cały proces musi zostać przeprowadzony w oparciu o komunikację ze służbami porządkowymi, zwłaszcza z Policją. Transport ponadnormatywny zawsze powinno powierzać się doświadczonym firmom, aby mieć pewność, że przejazd przebiegnie pomyślnie. W spedycji ponadgabarytowej liczy się każdy szczegół. Trasa musi zostać przeprowadzona w taki sposób, aby uwzględnić wszystkie trudności, a czas przejazdu należy zaplanować z dokładnością co do minuty. Nad przebiegiem transportu powinni czuwać również kompetentni piloci oraz eskorta. Organizacja tego typu przejazdu jest o tyle skomplikowana, że do każdego ładunku trzeba podejść indywidualnie. Nawet drobne różnice w parametrach mogą wymagać wykorzystania zupełnie innych rozwiązań, dlatego też warto ufać wyłącznie specjalistom.

O tym warto pamiętać

Transport ponadgabarytowy zawsze należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto pamiętać o tym, żeby dobrze zastanowić się nad wyborem najlepszej firmy spedycyjnej. Podejrzanie niska cena usług zawsze powinna wzbudzać obawy. Niestety, przygotowanie transportu z ładunkiem ponadnormatywnym wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i trudnościami organizacyjnymi, a to z kolei generuje dość wysokie koszta. Nie należy jednak szukać nadmiernych oszczędności, aby nie narazić się na opóźnienia, komplikacje, a co najważniejsze uszkodzenie ładunku, którego wartość zazwyczaj jest naprawdę wysoka. Nie zapominaj również o tym, aby sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie firma działa w pełni zgodnie z prawem. Jak już wspomnieliśmy, transport ponadgabarytowy wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń. Naginanie przepisów w tej kwestii może w bardzo prosty sposób narazić na problemy nie tylko firmę spedycyjną, ale przede wszystkim Ciebie.

Materiał zewnętrzny