Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Zarządzanie zapasami – co warto wiedzieć?

Porady Data publikacji - 14 września 2021 Autor - Redakcja gobus.pl
Zarządzanie zapasami

Zarządzanie zapasami jest bardzo istotne. Jeśli chcesz wyprzedzić konkurencję, rozwijaj swój biznes szybciej i generuj więcej zysków dzięki prognozowaniu popytu i optymalizacji zapasów w chmurze. Przykładowo wizualizacja sprzedaży historycznej i prognoz poszczególnych grup oraz produktów względem siebie, z uwzględnieniem wpływu dni kalendarzowych i promocji pozwala łatwo ocenić relacje między nimi i podejmować lepsze decyzje co do działań marketingowych i sprzedażowych w przyszłości.

·        Prognoza popytu

·        Optymalizacja zapasów i metody zarządzania zapasami

Na czym polega zarządzanie zapasami i jakie jest kompletne rozwiązanie do optymalizacji zapasów i zatowarowania?

Prognoza popytu

Obecnie mamy dostęp do wielu udogodnień i rozwiązań, które mogą bardzo mocno pomóc w naszych działaniach. Jednym z takich rozwiązań jest oprogramowanie Smartstock, które zapewnia automatyczne prognozowanie popytu. Prognozy są w stanie pomóc odkryć trend sprzedaży i sezonowość, jak również zaoszczędzić pieniądze i czas. Bez względu na to, czy zarządzamy setkami czy dziesiątkami tysięcy SKU, skalowalna platforma, działająca w oparciu o chmurę obliczeniową pozwoli szybko generować i wyświetlać rezultaty prognozy. Dzięki temu oszczędzamy cenny czas i możemy podjąć lepsze decyzje. Opisywane rozwiązanie korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, symulując wiele modeli prognostycznych i wyboru tego najlepszego w danym momencie dla każdego Twojego SKU. To wszystko przekłada się na wyższą trafność prognoz.

Kolejnym plusem korzystania ze Smartstock jest redukcja żmudnej pracy manualnej. Dzięki zastosowaniu mechanizmów uczenia maszynowego do imputacji danych, możemy liczyć na zmniejszenie wpływu szumu na jakość prognoz i oszczędność czasu na wykonywanie tych operacji manualnie. Połączenie wysokiej jakości i automatyzacji pozwala podejmować lepsze decyzje w krótszym czasie. Zaoszczędzony czas możemy poświęcić na wykonywanie innych działań operacyjnych.

Trafność prognoz jest również związana z odpowiednim dopasowaniem modelu do wzorca popytowego. Jeśli nasze produkty zachowują się w odmienny sposób w ciągu roku, to z pewnością mamy do czynienia z wpływem tzw. dni kalendarzowych na sprzedaż. Uwzględnienie ich wpływu we wzorcach popytowych pozwoli na redukcję zjawisk out-of-stock oraz utrzymanie lojalności naszych klientów. W tym przypadku uczenie maszynowe radzi sobie z ruchomymi dniami kalendarzowymi (np. Święta Wielkanocne) i pozwala zaoszczędzić cenny czas i ograniczyć błąd związany z przeoczeniem ważnych dla naszego biznesu zwyżek popytu.

Optymalizacja zapasów i metody zarządzania zapasami

Nowoczesne rozwiązania pomagają nam w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych, działać efektywniej niż konkurencja i pomagać naszej firmie rosnąć szybciej. W opisanych rzeczach pomaga Smartstock, które dostarcza informacje potrzebne do utrzymywania właściwego poziomu zapasów we właściwym czasie. Uwzględnianie popytu w kolejnych okresach, terminów realizacji dostaw, stanu zapasów i ograniczeń logistycznych, pozwoli na poprawę dostępności towarów i zmniejszenia ryzyka utraty sprzedaży. Pozwoli to także uniknąć nadmiernego zapasu i zamrożenia kapitału obrotowego.

Dzięki automatyzacji procesu generowania prognoz i rekomendacji zatowarowania, Smartstock powiadomi nas o sytuacjach, które wymagają szczególnej uwagi (np. w przypadku ryzyka wystąpienia braków towaru lub ich zbyt dużej ilości).

Oprócz tego uczenie maszynowe potrafi dynamicznie kalkulować statystyczny zapas bezpieczeństwa i wiązac jego wysokość z wymaganym przez nas poziomem dostępności każdego z produktów w każdej lokalizacji.

Biorąc pod uwagę dynamikę środowiska gospodarczego i zmienne wzorce zachowań klientów, warto postawić na rozwiązanie, które uwzględnia takie informacje podczas generowania rekomendacji zatowarowania. Jeśli znamy dokładniejsze koszty utrzymania zapasów, wówczas możemy skuteczniej działać.

Optymalizacja zapasu bezpieczeństwa, zabepieczenie przed sezonowym ograniczeniem dostępności towarów, i uwzględnianie wiedzy eksperckiej w podejmowaniu decyzji pozwoli na lepsze zarządzanie zapasami i zatowarowanie oraz optymalizację łańcucha dostaw, które są istotne w kontekście prowadzenia bizneu. Wybierz Smartstock i pomóż swojemu biznesowi wejść na jeszcze wyższy poziom.

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?