gobus.pl

portal o motoryzacji

sprzedaż auta a oc
Motoryzacja

Jak przygotować się do sprzedaży samochodu? Formalności, umowa, sprzedaż auta a OC

Ze sprzedażą samochodu wiążą się określone procedury. Skompletowanie odpowiednich dokumentów oraz zgłoszenie faktu zbycia pojazdu do Wydziału Komunikacji i ubezpieczyciela to podstawa. W jaki sposób przygotować się do sprzedaży, aby wszystkie formalności były dopełnione we właściwy sposób? Zacznijmy od początku.

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży?

Umowa musi zawierać wszystkie dane zarówno sprzedawcy, jak i kupującego. Konieczne jest podanie imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania, numeru dowodu osobistego oraz nazwy organu, który go wydał, a także numeru PESEL. W umowie powinna znajdować się data i miejscowość sprzedaży, ustalona kwota zakupu, a także dane samochodu takie jak numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji, marka itp.
Dużym ułatwieniem jest fakt, że wzory umów są bardzo łatwo dostępne w Internecie. Wystarczy uzupełnić je odpowiednimi danymi i gotowe. Sprzedawca i kupujący otrzymują po jednej jednobrzmiącej kopii.

Gdzie zgłosić fakt sprzedaży samochodu?

W ciągu 30 dni od sprzedaży auta należy zgłosić ten fakt do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Wniosek zgłoszenia zbycia pojazdu można często pobrać ze strony internetowej urzędu lub dostać na miejscu. Do wykonania tego zgłoszenia potrzebna będzie również umowa sprzedaży, która zostanie przez urząd skopiowana.

Sprzedaż auta a OC

O sprzedaży samochodu powinien zostać poinformowany również ubezpieczyciel i to w określonym terminie 14 dni od daty zbycia. Fakt sprzedaży można zgłosić listownie lub osobiście w oddziale ubezpieczalni. Część firm umożliwia zrobienie to również mailowo lub za pomocą formularza na stronie internetowej. Tutaj również będzie potrzebna kopia umowy sprzedaży jako załącznik.
Zgłoszenie faktu sprzedaży auta ma znaczenie ze względu na OC. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe i przechodzi na nowego właściciela wraz z kupnem auta. Jeśli firma ubezpieczeniowa nie zostanie poinformowana, że zmienił się właściciel pojazdu, może dochodzić zapłaty kolejnych składek ubezpieczenia od osoby, która jest właścicielem polisy.
W wypadku, kiedy składka OC została opłacona z góry za cały okres ubezpieczeniowy, można dochodzić zwrotu proporcjonalnej części środków za czas pozostały do końca polisy. Stanie się tak jednak tylko w sytuacji, kiedy nowy właściciel zdecyduje się wypowiedzieć umowę. Jeśli jednak postanowi zachować dotychczasową polisę, sprzedający nie ma szans na odzyskanie pieniędzy. W związku z tym dobrze jest ustalić tę kwestię na etapie podpisywania umowy kupna-sprzedaży.

Sprzedaż auta a AC

Inaczej sprawa wygląda w wypadku ubezpieczenia AC. W związku z tym, że jest to ubezpieczenie dobrowolne, wraz z powiadomieniem ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu zostanie przyjęta dyspozycja wypłaty proporcjonalnej części środków oraz, w wypadku umowy opłacanej ratalnie, TU nie będzie dochodziło spłaty kolejnych rat AC.

motopati.pl