gobus.pl

portal o motoryzacji

Motoryzacja

Jak powinien przebiegać transport materiałów sypkich?

Niewłaściwie zabezpieczony żwir lub gruz może rozsypać się na drodze, co spowoduje zagrożenie dla innych kierowców. Gdy ziarna zbóż, mąka czy ryż będą przewożone w niehigienicznych warunkach, grozi im zepsucie. Przewożenie węgla w zbyt wysokiej temperaturze może skutkować wybuchem. 

To tylko kilka przykładów pokazujących, że w przypadku materiałów sypkich transport odpowiednim sprzętem i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa jest szczególnie ważny. Na co powinieneś zwrócić uwagę, zlecając firmie transportowej przewóz tego typu ładunków?

Czym są materiały sypkie?

Zaliczane do kategorii suchych ładunków masowych materiały sypkie pojawiają się w niemal każdej gałęzi przemysłu. Branża budowlana szeroko wykorzystuje piasek, żwir, cement i wapno. W branży spożywczej przewozi się na duże odległości cukier, mąkę, kaszę czy ryż. Materiały sypkie to także węgiel czy rudy metali.

W zależności od rodzaju i przeznaczenia, do transportu materiałów sypkich w spedycji krajowej i międzynarodowej wykorzystuje się worki (na przykład z juty, lnu, tworzyw sztucznych), beczki, skrzynie lub kontenery. Nie zawsze jest to jednak konieczne – często przewozi się je także luzem.

Droga lądowa, morska, powietrzna – jakimi środkami transportu przewozi się towary sypkie?

Najpopularniejszym środkiem, szczególnie w przypadku transportu materiałów sypkich budowlanych, są samochody ciężarowe wyposażone w odpowiednie przyczepy. Transport drogowy to jednak tylko jedna z możliwości. Jak może odbywać się przewóz towarów sypkich? Zlecając taką usługę firmie transportowej, masz do wyboru:

  • Transport wagonami kolejowymi. W ten sposób przewozi się węgiel, rudy metali, kruszywo, środki chemiczne. Do transportu materiałów sypkich wykorzystuje się wagony samowyładowcze odkryte (tzw. węglarki) lub zbiornikowe, z komorami oddzielonymi przegrodami. Transport kolejowy jest opłacalny przede wszystkim na większych odległościach.
  • Transport wodny za pomocą masowców morskich lub barek rzecznych (w Polsce transport rzeczny jest mało popularny). Na statkach i barkach materiały sypkie przewozi się luzem lub w workach. Ważne jest, by szczelnie wypełnić przedział ładunkowy, w przeciwnym razie towar może przesypywać się z burty na burtę podczas większych fal.
  • Drogowy transport materiałów sypkich – spedycja samochodowa. To forma, która sprawdza się w przypadku mniejszych ładunków, na krótszych dystansach i tam, gdzie nie ma sieci kolejowej. W branży budowlanej do przewozu materiałów sypkich wykorzystuje się przede wszystkim przyczepy samowyładowcze, z ruchomymi podłogami lub wywrotki. Transport materiałów sypkich silosami jest z kolei najpopularniejszy w przypadku produktów spożywczych: zbóż, mąki, kasz itp.

Poznaj usługi świadczone przez EURELO: https://eurelo.pl/transport/

transport

Bezpiecznie do celu – jak zapewnić odpowiednie warunki podczas transportu materiałów sypkich?

W przypadku wielu materiałów sypkich transport musi odbywać się z zachowaniem szczególnych zasad. Przykładem są produkty spożywcze. Jeśli podczas transportu materiałów sypkich silosami wewnątrz będzie panowała zbyt wysoka temperatura lub wilgotność, mogą się na nich pojawić pleśń lub grzyby. Ważne jest, by przyczepę lub silos do przewozu takich produktów regularnie czyścić i dezynfekować.

Szczególne wymagania są związane także z transportem węgla, rud metali czy niektórych substancji chemicznych. Aby nie dopuścić do wybuchu spowodowanego nadmiernym rozgrzaniem przewożonych materiałów, w przyczepach, zamkniętych wagonach i ładowniach statków regularnie sprawdza się temperaturę, stężenie tlenku węgla i metanu.

Chcesz szybko i bezpiecznie przewieźć materiały sypkie w wybrane miejsce w kraju lub za granicą?