gobus.pl

portal o motoryzacji

transport gabarytowy
Lifestyle

Na czym polega transport gabarytowy? – opis przewozu ładunków ciężkich

Standardowy ciągnik siodłowy z naczepą jest jednym z wielu pojazdów poruszających się po drogach użytku publicznego. Nie wzbudza on już tak ogromnego zainteresowania, a dowożenie przez niego towarów do różnych sklepów czy magazynów jest na porządku dziennym. 

Zdecydowanie rzadziej możemy się jednak spotkać z przewozem ładunków ponadnormatywnych. Jest to proces całkiem spektakularny, a kierowanie takim pojazdem zawsze wzbudza podziw i uznanie u osób z zewnątrz. Poniżej dowiemy się, w jaki sposób organizowany jest transport ponadgabarytowy oraz jakie wytyczne musi spełniać, aby być za takowy uznany. 

Czym jest transport ponadnormatywny?

Każdy typ przewozu posiada swoje określone wytyczne, dla których występuje. W większości przypadków, są one ustalane na podstawie gabarytów pojazdu, jednak istotny jest również typ transportowanego materiału.

Można powiedzieć, że w tym kontekście gabaryt jest czymś o ponadnormatywnych wymiarach. W teorii może to być jakakolwiek rzecz, której dzielenie na części podczas produkcji jest niemożliwe lub nieopłacalne. Zestaw przewożący ładunek ponadgabarytowy powinien posiadać:

  • masę – powyżej 42 ton,
  • długość – powyżej 16,5 metra,
  • szerokość – powyżej 2,55 metra,
  • wysokość – powyżej 4 metrów.

To jednak nie wszystko. Istotny jest również kształt transportowanego ładunku. Na jego podstawie, firma spedycyjna może ustalić odpowiednią trasę przejazdu. Dlaczego to takie ważne? Rozmieszczenie słupów energetycznych, mostów czy estakad może pokrzyżować plany przejazdu sprzętów o takiej masie i wysokości. Weźmy za przykład bardzo spektakularny proces transportu łopat wirnika turbiny wiatrowej. Po sieci krąży wiele materiałów ukazujących taki właśnie przewóz. Łopaty dla dużych turbin mogą mieć wysokość nawet do 50 metrów, co w ustawieniu ich na ciągniku siodłowym pod pewnym kątem, może dać wymiar nawet 20/30 metrów. 

Transport dużych ładunków, a kwestie prawne

Przewóz ładunków ponadnormatywnych jest o tyle utrudniony, że wymaga on specjalnego zezwolenia na poruszanie się po drogach publicznych. W końcu, przystosowane do tych celów naczepy mocno przekraczają dopuszczalne normy drogowe. Chcąc zorganizować taki przejazd, warto skorzystać więc z usług tych firm spedycyjnych, które oferują transport gabarytowy wraz z zajęciem się wszystkimi formalnościami. Ich doświadczenie w branży pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i wielu komplikacji. 

Przebieg i organizacja transportu wielkogabarytowego

Weźmy pod uwagę fakt, że zespół pojazdów odpowiedzialnych za przewóz ładunków nienormatywnych może sięgać długości 120 metrów i być szeroki na 6 metrów. Dla porównania, standardowy ciągnik siodłowy z naczepą odkrytą lub firanką jest szeroki na 2,5 metra oraz długi na maksymalnie 13,6 metra. 

Dla ładunków ponadgabarytowych konieczne jest precyzyjne dobranie trasy. Okazuje się, że nie tylko mosty i wiadukty są przeszkodą w takich przypadkach, a należy brać pod uwagę nawet ronda czy obecność krawężników. Każda firma transportowa przed przystąpieniem do przewozu, dokonuje testowego objazdu i sprawdzenia trasy. Co więcej, w celu usprawnienia całego procesu, zawiadamiane są najbliższe organy, jak policja czy inspekcja ruchu drogowego. W większości przypadków, konieczna jest także eskorta pilota kontrolującego przejazd. 

transport gabarytowy