gobus.pl

portal o motoryzacji

wynajem magazynu
Porady

Wynajem magazynu – na co zwrócić uwagę?

Wynajem magazynu dopasowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa to niełatwe zadanie. Jeżeli firma ma duże i specyficzne potrzeby, czasami może być to długi i żmudny proces. Znacznie ułatwić go może znajomość kilku kwestii, którymi należy kierować się podczas gdy potrzebny jest wynajem powierzchni magazynowej. Oczywistymi aspektami są cena oraz lokalizacja. Jednak istnieje o wiele więcej szczegółów, które są równie ważne podczas późniejszej eksploatacji obiektu.

Niezależnie od tego czy działalność firmy związana jest z handlem, produkcją czy transportem potrzebna jest odpowiednia powierzchnia magazynowa, która pozwoli na optymalne zarządzanie działalnością. Wynajem magazynu to często lepsza opcja dla właściciela przedsiębiorstwa, gdyż nie musi on inwestować dużych pieniędzy w kupno gruntu i budowę obiektu magazynowego. Wystarczy znaleźć odpowiedni lokal do wynajęcia i cyklicznie go opłacać.

Magazyn wynajem

Gdy osoba odpowiedzialna przeszukuje powierzchnie magazynowe do wynajęcia na różnych portalach internetowych, powinna  skupić swoją uwagę wokół kilku ważnych kwestii. Pierwszorzędnym czynnikiem jest oczywiście wielkość magazynu, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oraz na jak długo potrzebny będzie taki magazyn. Wszak może okazać się, że po pół roku działalności firma znacznie się rozrośnie i będzie potrzebny większy obiekt. Sytuacja może być kłopotliwa, gdy zostanie podpisana umowa najmu np. na rok lub dłużej.

Na co zwrócić uwagę wynajmując magazyn?

Proces poszukiwania powinniśmy zacząć więc od określenia potrzebnej powierzchni magazynowej i od czasu, na jaki chcemy podpisać umowę. Następnie przyszły najemca powinien przeanalizować wszystkie dostępne oferty na rynku. Nie warto ograniczać się tylko do jednej witryny internetowej. Poniżej przedstawimy ważne punkty, na które szczególnie należy zwrócić uwagę.

Obsługa magazynu przez samochody ciężarowe

Nie da się ukryć, że wiele firm korzysta z TIR-ów, aby dostarczyć towar do magazynu. Następnie mniejszymi partiami mogą być dostarczane samochodami typu Van. Samochód ciężarowy potrzebuje bramy na poziomie 1,2 m, natomiast Van na ok. 80 cm. Przyszły najemca powinien więc zwrócić uwagę na tą kwestię. Dodatkowo warto przekonać się, czy istnieje możliwość dostawienia platform, ramp czy bram ruchomych w razie potrzeby.

Czy do magazynu jest dostęp 24/7?

Dla każdego właściciela firmy bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo nie tylko pracowników, ale też samego zakładu. Już na samym początku warto ustalić, czy magazyny logistyczne, będące w kręgu naszych zainteresowań posiadają opcje dowozu towaru o każdej porze dnia i nocy oraz jak zorganizowana jest ochrona obiektu. Czy na jego terenie zainstalowany jest monitoring? Jakie są inne rodzaje kontroli? Ważne jest również podsumowanie kosztów wszystkich zabezpieczeń.

Wykorzystanie powierzchni na potrzeby biurowe

Często właściciele firm oczekują, że powierzchnie magazynowe umożliwią im również wydzielenie biura. Ma to na celu stworzenie głównej siedziby przedsiębiorstwa i pozwala na kontrolowanie różnych procesów w czasie rzeczywistym. Dlatego na samym początku poszukiwań warto sprawdzić, czy w ramach magazynu istnieje możliwość wydzielenia części biurowej.

Czy istnieje możliwość dostosowania magazynu do potrzeb najemcy?

Magazyny do wynajęcia zwykle są w stanie spełnić wszystkie wymagania najemców. Mowa tutaj na przykład o dostosowaniu powierzchni do przechowywania żywności czy leków. Większość budynków bez problemu można dostosować do własnych potrzeb. Powinniśmy jednak na samym początku określić, kto ponosi koszty z tym związane.

Cena wynajmu

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: wynajmę magazyn, ukażą nam się z pewnością liczne ogłoszenia związane z tą frazą. Mamy więc sporo wyników do sprawdzenia i porównania cen. Znalezienie magazynu w dobrej lokalizacji oraz rozsądnej cenie czasami jest zadaniem niezwykle ciężkim.

Cena magazynu zazwyczaj zależna jest od standardu magazynu. Wielu ich właścicieli wyposaża je w systemy monitoringu, ogrzewanie, czy windy towarowe, co podnosi koszt wynajmu.

Lokalizacja magazynu

Tutaj nie trzeba za wiele dodawać. Lokalizacja powierzchni magazynowej ma zawsze duży wpływ na decyzję o wynajmie. Komfortowy dojazd jest ważny nie tylko z punktu widzenia właściciela przedsiębiorstwa, ale i klientów oraz współpracowników. Obiekty usytuowane w pobliżu węzłów autostradowych czy dróg ekspresowych stanowią doskonały komunikacyjny punkt dla samochodów dostawczych. 

O czym pamiętać, podpisując umowę najmu magazynu?

Wynajem magazynu stwarza konieczność podpisania stosownej umowy. Poza wszelkimi kosztami oraz możliwościami związanymi z korzystaniem powierzchni magazynowej warto ściśle określić w niej kwestie związane z naturalnym zużyciem obiektu, co związane jest z normalnym jego użytkowaniem. Unikniemy tym samym dodatkowych kosztów i nieporozumień po zaprzestaniu najmu budynku.

W umowie powinno być jasno określone, jakie zużycie poszczególnych elementów jest dopuszczalne. Chodzi o wszelkie plamy, zarysowania, wykruszenia, czy otwory po montażu np. dodatkowych półek, czy paneli, różnych oznakowań na podłodze itp. Umowa powinna ściśle określać jakie zużycie elementów jest dozwolone i kto płaci za ewentualne usterki na terenie wynajmowanego obiektu.