Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL SENT?

Porady Data publikacji - 1 lutego 2023 Autor - Redakcja gobus.pl
Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL SENT

Przewoźnicy zajmujący się transportem tzw. towarów wrażliwych muszą spełnić dodatkowe obowiązki związane z nadzorem i rejestracją tras. Zajmuje się tym SENT – System Elektronicznego Nadzoru Transportu, od niedawna zintegrowany z systemem naliczania opłat drogowych – e-TOLL. Dowiedz się, jak zarejestrować się w systemie e-TOLL SENT i jak z niego korzystać.

Monitorowanie przewozu towarów SENT – kogo obowiązuje?

SENT jest systemem teleinformatycznym Krajowej Administracji Skarbowej służącym do monitorowania przewozu (zarówno drogowego, jak i kolejowego) tzw. towarów wrażliwych oraz obrotu paliwami opałowymi. Obowiązek monitorowania dotyczy wszystkich przewozów na terenie Polski – niezależnie od tego, czy początek i koniec trasy znajdują się w kraju, czy też poza jego granicami. Do towarów podlegających obowiązkowi zgłoszenia zalicza się natomiast:

  • susz tytoniowy,
  • alkohol etylowy i zawierające go produkty,
  • inne towary akcyzowe,
  • paliwa opałowe i silnikowe, oleje, smary.

Należy jednak pamiętać, że lista towarów objętych obowiązkiem monitorowania SENT może być zmieniana. Dlatego konieczne jest zachowanie czujności w zakresie zmian przepisów. Obowiązują też pewne wykluczenia – rejestracja jest np. konieczna tylko w przypadku przewozu określonych ilości danego towaru.

System e-TOLL SENT – obowiązek monitorowania tras przejazdów przy transporcie towarów wrażliwych

e-TOLL SENT odpowiada za monitorowanie przewozów tzw. towarów wrażliwych – ze względów bezpieczeństwa, a także w celu uszczelnienia systemu podatkowego.

e-TOLL SENT – jeden system, wygodne monitorowanie

Wprowadzenie nowego systemu opłat drogowych e-TOLL poniekąd ułatwiło życie przewoźnikom korzystającym z SENT. Od 1 grudnia 2021 roku obie usługi są bowiem zsynchronizowane. Dane do systemów e-TOLL i SENT można przesyłać za pomocą tej samej aplikacji monitorującej położenie pojazdu za pomocą geolokalizacji, co zmniejsza ilość realizowanych formalności i ułatwia cały proces. Chodzi tu o aplikację e-TOLL odpowiedzialną za naliczanie opłat za przejazdy po płatnych odcinkach dróg. Rejestracja w systemie e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich przewoźników, ale aplikację można zastąpić wygodniejszymi w użyciu urządzeniami typu OBU lub ZSL, które kupicie od e-Toll GPS.

e-TOLL SENT – jak się zarejestrować?

Aby rejestrować przejazdy e-TOLL SENT, wystarczy utworzyć konto klienta w systemie e-TOLL. Jest to bardzo proste – nie wymaga podpisywania umów i wychodzenia z domu. Można tego dokonać:

  • przez internet – przy użyciu Internetowego Konta Klienta systemu e-TOLL dostępnego na stronie internetowej systemu lub przez e-Urząd Skarbowy,
  • osobiście w Miejscach Obsługi Klienta,
  • za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych oferujących usługi e-TOLL.

Dane do systemu można przekazywać za pomocą aplikacji mobilnej (darmowej, dostępnej do pobrania w Google Play i App Store), za pomocą urządzenia pokładowego OBU lub Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego (ZSL) zamontowanego w pojeździe.

Aby rozpocząć przejazd SENT, wystarczy go skonfigurować. Należy uruchomić aplikację e-TOLL, a następnie:

  1. wybrać opcję Przejazd SENT jako typ przejazdu[
  2. skonfigurować przejazd: wybrać sposób realizacji przejazdu (jako Aplikacja Mobilna, ZSL lub OBU);
  3. zaznaczyć numer referencyjny zgłoszenia SENT, który ma być monitorowany podczas przejazdu.

Następnie wystarczy wybrać opcję „rozpocznij przejazd”, a po dotarciu do miejsca docelowego „zakończ przejazd”. Używając aplikacji do przesyłania danych, należy zwracać uwagę na to, czy pracuje prawidłowo. Błędy są sygnalizowane poprzez inny od zielonego kolor ikon.

Redakcja gobus.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?