gobus.pl

portal o motoryzacji

Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL SENT
Porady

Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL SENT?

Przewoźnicy zajmujący się transportem tzw. towarów wrażliwych muszą spełnić dodatkowe obowiązki związane z nadzorem i rejestracją tras. Zajmuje się tym SENT – System Elektronicznego Nadzoru Transportu, od niedawna zintegrowany z systemem naliczania opłat drogowych – e-TOLL. Dowiedz się, jak zarejestrować się w systemie e-TOLL SENT i jak z niego korzystać.

Monitorowanie przewozu towarów SENT – kogo obowiązuje?

SENT jest systemem teleinformatycznym Krajowej Administracji Skarbowej służącym do monitorowania przewozu (zarówno drogowego, jak i kolejowego) tzw. towarów wrażliwych oraz obrotu paliwami opałowymi. Obowiązek monitorowania dotyczy wszystkich przewozów na terenie Polski – niezależnie od tego, czy początek i koniec trasy znajdują się w kraju, czy też poza jego granicami. Do towarów podlegających obowiązkowi zgłoszenia zalicza się natomiast:

  • susz tytoniowy,
  • alkohol etylowy i zawierające go produkty,
  • inne towary akcyzowe,
  • paliwa opałowe i silnikowe, oleje, smary.

Należy jednak pamiętać, że lista towarów objętych obowiązkiem monitorowania SENT może być zmieniana. Dlatego konieczne jest zachowanie czujności w zakresie zmian przepisów. Obowiązują też pewne wykluczenia – rejestracja jest np. konieczna tylko w przypadku przewozu określonych ilości danego towaru.

System e-TOLL SENT – obowiązek monitorowania tras przejazdów przy transporcie towarów wrażliwych

e-TOLL SENT odpowiada za monitorowanie przewozów tzw. towarów wrażliwych – ze względów bezpieczeństwa, a także w celu uszczelnienia systemu podatkowego.

e-TOLL SENT – jeden system, wygodne monitorowanie

Wprowadzenie nowego systemu opłat drogowych e-TOLL poniekąd ułatwiło życie przewoźnikom korzystającym z SENT. Od 1 grudnia 2021 roku obie usługi są bowiem zsynchronizowane. Dane do systemów e-TOLL i SENT można przesyłać za pomocą tej samej aplikacji monitorującej położenie pojazdu za pomocą geolokalizacji, co zmniejsza ilość realizowanych formalności i ułatwia cały proces. Chodzi tu o aplikację e-TOLL odpowiedzialną za naliczanie opłat za przejazdy po płatnych odcinkach dróg. Rejestracja w systemie e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich przewoźników, ale aplikację można zastąpić wygodniejszymi w użyciu urządzeniami typu OBU lub ZSL, które kupicie od e-Toll GPS.

e-TOLL SENT – jak się zarejestrować?

Aby rejestrować przejazdy e-TOLL SENT, wystarczy utworzyć konto klienta w systemie e-TOLL. Jest to bardzo proste – nie wymaga podpisywania umów i wychodzenia z domu. Można tego dokonać:

  • przez internet – przy użyciu Internetowego Konta Klienta systemu e-TOLL dostępnego na stronie internetowej systemu lub przez e-Urząd Skarbowy,
  • osobiście w Miejscach Obsługi Klienta,
  • za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych oferujących usługi e-TOLL.

Dane do systemu można przekazywać za pomocą aplikacji mobilnej (darmowej, dostępnej do pobrania w Google Play i App Store), za pomocą urządzenia pokładowego OBU lub Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego (ZSL) zamontowanego w pojeździe.

Aby rozpocząć przejazd SENT, wystarczy go skonfigurować. Należy uruchomić aplikację e-TOLL, a następnie:

  1. wybrać opcję Przejazd SENT jako typ przejazdu[
  2. skonfigurować przejazd: wybrać sposób realizacji przejazdu (jako Aplikacja Mobilna, ZSL lub OBU);
  3. zaznaczyć numer referencyjny zgłoszenia SENT, który ma być monitorowany podczas przejazdu.

Następnie wystarczy wybrać opcję „rozpocznij przejazd”, a po dotarciu do miejsca docelowego „zakończ przejazd”. Używając aplikacji do przesyłania danych, należy zwracać uwagę na to, czy pracuje prawidłowo. Błędy są sygnalizowane poprzez inny od zielonego kolor ikon.