gobus.pl

portal o motoryzacji

Porady

Prostownik tranzystorowy – wszystko o czym warto wiedzieć

Rodzaje prostowników 

Rozładowany akumulator w samochodzie to zapewne udręka większości kierowców. Chęć szybkiego przedostania się własnym transportem z punktu A do B może stanowić niekiedy kłopot, gdy nasz pojazd nie chce odpalić. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi prostownik, dzięki któremu w okamgnieniu można naładować akumulator.

Czym właściwie jest prostownik?

Prostownik to urządzenie, które można śmiało nazwać ostatnią deską ratunku, podczas gdy akumulator ulegnie całkowitemu wyładowaniu, co jednocześnie uniemożliwia uruchomienie pojazdu. Prostownik służy do zmiany napięcia naprzemiennego na napięcie stałe, co w efekcie pozwala na szybkie i łatwe przywrócenie sprawności baterii wybranego środka transportu.

Który prostownik wybrać? – rodzaje prostowników

Odpowiedni wybór konkretnego prostownika zależy przede wszystkim od miejsca, w jakim ma działać ten sprzęt, a także przeznaczenia, czyli w jakim celu ma on zostać użytkowany. 

Prostowniki standardowe zbudowane są w oparciu o podstawowy system elektroniczny, gdzie ten w zupełności wystarcza do naładowania standardowego akumulatora samochodowego. Większość modeli posiada regulację napięcia, dzięki czemu można ustawiać poszczególne parametry dla danej baterii.

Prostowniki mikroprocesorowe są w znacznym stopniu o wiele bardziej rozwinięte i złożone, ponieważ parametry ładowania dobierane są automatycznie, w taki sposób, aby jak najszybciej naładować akumulator, tym samym go nie uszkadzając, ponadto samo urządzenie po zakończonej pracy ulega samoczynnemu wyłączeniu.

Prostowniki impulsowe to najnowsze i jednocześnie najskuteczniejsze urządzenia. Charakterystyczne dla nich cechy to przede wszystkim kompaktowe wymiary i mała waga, co więcej bardzo krótki czas ładowania.

Prostowniki trakcyjne to sprzęt przeznaczony głównie ogromnych i wymagających dużej ilości prądu maszyn. Stosowane są zazwyczaj w gospodarce przemysłowej lub stanowią wyposażenie wózka widłowego. Niewątpliwy jest również fakt, że prostowniki te przebijają swoimi gabarytami dotychczas wymieniony tego typu urządzenia, przez co są one niezbyt poręczne, prócz tego droższe.

Czym charakteryzuje się prostownik tranzystorowy?

Tego typu prostowniki mają wiele zalet w porównaniu do tych klasycznych diodowych, a mianowicie mają mniejszy spadek napięcia w stanie przewodzenia prądu, tym samym mniejsze straty mocy na wytwarzane ciepło. Kolejnym atutem jest również wyższa sprawność energetyczna. Pamiętaj, aby wybrać sprzęt wysokiej jakości, świadczącej o niezawodności prostownika tranzystorowego. Do tego warto rozważyć zakup akumulatorów od renomowanego producenta baterii