gobus.pl

portal o motoryzacji

przyczepa do bel
Motoryzacja

Przyczepa do bel – charakterystyka i zastosowanie

Gospodarstwa, w których zbiera się niewielką ilość paszy i ściółki w postaci bel często korzysta się z przyczep rolniczych. Jeśli jednak transport odbywa się na dużą odległość, a także zawiera większą ilość bel, dobrym wyborem będą specjalistyczne przyczepy.

Przyczepa do bel trzyosiowe

Przyczepy ze specjalnym przystosowaniem do przewozu bel, pozwalają na transport ponad 50 sztuk tego typu materiału przy załadunku trzech warstw. Skrzynie ładunkowe, które posiadają trzyosiowe podwozie mają przeważnie od 9 do 11 metrów długości. Waga ładunku przewożonego przez przyczepę będzie determinować wybór jej rodzaju. Do transportu siana i słomy zdecydowanie wystarczą przyczepy o mniejszej dopuszczalnej ładowności. Jeśli jednak mamy w planach przewieźć duże ilości sianokiszonek, dobrym rozwiązaniem będzie zakup przyczep o większej ładowności. Dokonując wyboru przyczepy do bel warto sprawdzić czy posiada ona skrzynkę narzędziową. Jeśli nie ma takowej, można sporządzić ją we własnym zakresie. Należy pamiętać także o tym, aby ranty i narożniki skrzyni ładunkowej nie powodowały uszkodzeń folii lub siatki na belach.

Przyczepy samozaładowawcze do bel

Największą zaletą przyczep samozaładowawczych jest to, że nie wymagają odpinania i podpinania przyczepy podczas zbioru, transportu i rozładunku bel siana, słomy oraz sianokiszonki. Cały proces załadunku odbywa się przez podjazd pod belę chwytakiem bocznym, a następnie podebranie jej z podłoża na której leży. Aby załadować skutecznie każda belę, przesuwa się je za pomocą specjalnych ramion, a także przenośnika listwowego w kierunku tylnej części skrzyni. Bardzo popularne są przyczepy samozaładowawcze, które podczas rozładunku ustawiają je w pionowe stogi. Niestety ten rodzaj przyczep nie nadaje się do przewożenia bel na duże odległości. Powodem jest możliwość umieszczenia maksymalnie tylko 10 bel za jednym razem.

Przyczepy rolnicze do bel

Najczęściej wybieranym środkiem transportu bel w Polsce są przyczepy rolnicze. Niestety znaczącą wada tego rodzaju przyczep jest stosunkowo niewielka ilość bel,. jakie można umieścić na standardowej długości skrzyni ładunkowej. Jednak w przypadku wersji long przyczep rolniczych, możliwe jest załadowanie do 4 bel więcej. Długość skrzyni ładunkowej w takim przypadku musi wynosić 5,2 metra.

Aby przyczepa rolnicza spełniała wymogi na dalsze transporty, musi posiadać paletową szerokość skrzyni. i należy następnie dopchnąć bele ładowaczem. Jest to jedna z najlepszych metod przewożenia tego rodzaju ładunku.